Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Článek: Jak investovat do stříbra: dobře sledujte poptávku a stav těžby

25.06.2008 | 11:36 0 Komentářů

Většina z nás se se stříbrem setkává jen v klenotnictví, to je ale jen malá oblast, kde se stříbro využívá. Cena stříbra, tak jako většiny jiných komodit, v posledním roce dramaticky rostla, jaké jsou ale možnosti investování do stříbra?

Stříbro je ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku. Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Díky těmto vlastnostem se stříbro široce využívá v průmyslu, především se tedy využívá jako součást různých slitin v elektronickém průmyslu, výrobě CD i DVD nosičů a jeho sloučeniny jsou nezbytné ve fotografickém průmyslu, ovšem zde jeho využití klesá díky digitálním fotoaparátům. V průmyslu se spotřebovává asi 45% všeho stříbra ročně, fotografický průmysl spolkne asi 20% a klenotnictví asi 27% produkce.

Cena stříbra ovlivněna poptávkou v jednotlivých sektorech

Pro investora jsou informace o těchto sektorech, kde se využívá stříbra velice důležité. Pokud poptávka v těchto oblastech poklesne nebo vzroste, bude to mít přímý dopad na cenu stříbra na trhu.

Cena stříbra vzrostla za poslední rok asi o 27% a momentálně stojí na trhu jedna unce asi 16,65 USD. Stříbro, tak jako zlato, je využíváno pro zajištění proti inflaci a slabému dolaru, a je také využíváno v dobách nejistých jako uchovatel hodnoty. Zvláště v posledních měsících se riziko vysoké celosvětové inflace zvýšilo a navíc se odhaduje, že již 95% veškeré komodity bylo vytěženo, což zvyšuje šanci na další růst ceny.

Největší producent: Peru

Vždy je důležité vědět odkud stříbro vlastně pochází. Možné narušení těžby v těchto zemích ovlivňuje totiž cenu na trhu. Největším producentem na světě, dle údajů z roku 2005, je Peru, které vytěží ročně asi 102 miliónů uncí. V těsném závěsu je pak Mexiko s 92 milióny uncí a na třetím místě je Austrálie. Dalšími významnými producenty je Čína, Chile, Rusko, Polsko, Spojené státy americké, Kanada a Kazachstán.

Alespoň kousek stříbra v portfoliu

Stříbro může, tak jako zlato či platina, hrát významnou roli v investičním portfoliu díky jejímu statutu drahého kovu a využití k zajištění proti inflaci a k zachování části hodnoty portfolia. Zde uvádíme několik způsobů, jak do stříbra investovat.

Jednou z výhod stříbra je, že zde existuje možnost fyzicky nakoupit tuto komoditu. První možností tedy je fyzický nákup stříbra. Není těžké si na internetu vyhledat obchodníky se stříbrnými mincemi. Známé jsou například mince Kanadské královské mincovny. Každá mince představuje jednu unci stříbra a ryzost stříbra dosahuje 99,99%, což je nejryzejší stříbro na světě. Kromě mincí je také možno obchodovat stříbrné cihličky, které jsou ve velikosti 100 uncí. Ovšem zde by si měl investor dát pozor na ryzost stříbra, doporučuje se kupovat cihličky s ryzostí od 99% nahoru.

Další možností investice do stříbra je přes akcie společností zabývajících se těžbou nebo produkcí stříbra. Mezi společnosti, které se zabývají výhradně těžbou stříbra jsou Pan American Silver Corporation (PAAS) a Silver Wheaton Corp. PAAS sídlí ve Vancouveru a těží v některých z prominentních dolů v Peru, Mexiku a Bolívii. Silver Wheaton Corp. generuje všechny zisky výhradně z těžby stříbra. Známějšími společnostmi, které se zabývají výrobou stříbra, ovšem mají i jiné aktivity, jsou britsko-australský koncern BHP Billiton, jehož akcie jsou kótovány na burzách v Austrálii, Londýně, New Yorku a Johannesburgu. V sousedním Polsku pak společnost KGHM Polska, která je kótovaná na varšavské burze a je největším výrobcem stříbra v Evropě. Další společností zabývající se produkcí stříbra je například kazašská společnost Kazakhmys, kótovaná na burze v Londýně.

Pokud chceme obchodovat v rámci pohybů ceny na trhu a spekulovat na růst ceny nebo pokles, naskytuje se nám možnost obchodování futures kontraktů nebo CFD, kontraktů na vyrovnání rozdílů. Nejlikvidnějšími futures kontrakty jsou COMEX Silver, který je standardním kontraktem obchodovaným na komoditní burze v New Yorku a představuje 5000 trojských uncí stříbra na jeden kontrakt. Dalším kontraktem je na chicagské burze obchodovaný CBOT Mini-Silver a přestavuje jen 1000 uncí na kontrakt s ryzostí 99,9% a tento kontrakt je dostupný v elektronickém obchodování.

Kontrakty na vyrovnání rozdílů (CFD kontrakty) jsou navázané na ceny jednotlivých futures kontraktů. Rozdílem mezi CFD a futures kontraktem je, že v případě CFD kontraktů nehrozí fyzická dodávka komodity.

Jedním z pohodlným způsobů, jak investovat do stříbra, je investice do ETF (Exchange Traded Fund). ETF je investičním nástrojem obchodovaným na burzách tak jako dluhopisy nebo akcie. Do nedávna zde nebyl žádný ETF, který by sledoval cenu stříbra. Ovšem v roce 2006 Barclays Global Investors, která je pobočkou Barclays Capital, založila ETF přes svůj program iShares, a který sleduje cenu stříbra. Tento nový ETF je důkazem zvýšeného zájmu investorů o stříbro v jejich portfoliu.

Autor: Lucie Vitamvásová (lucie.vitamvasova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.