Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Citigroup snižuje výhled cen pro železnou rudu kvůli přetrvávající vysoké nabídce

14.01.2016 | 10:59 0 Komentářů

Analytici Citigroup dnes snížili výhled cen železné rudy pro letošní rok do roku 2018 na 35 dolarů za tunu. Podle analytiků je nutné snížit nabídku, když poptávka po železné rudě klesá.

Investiční banka pro rok 2016 snížila výhled z 41 dolarů na 36 dolarů. Pro rok 2017 a 2018 je výhled snížen z 39 a 40 dolary na 35 dolarů.

Citigroup očekává, že při těchto cenách se bude nabídka snižovat. Přičemž největší poklesy banka očekává v Austrálii, následovanou Brazílií. Nižší nabídka by měla být rovněž v zemích jako Kanada, Írán, Rusko a Chile.

Cena železné rudy za rok 2015 se propadla o 40 % a klesala již třetí rok po sobě. Společnosti s nižšími náklady navzdory poklesu čínské poptávky po oceli navyšovaly produkci.

Nedávno se cena železné rudy vzrostla nad 43 dolarů za tunu, nicméně nyní je opět pod cenou 40 dolarů. Nejnižší cena od roku 2008 byla zaznamenána 11. prosince na úrovni 37 dolarů.

Citigroup zmiňuje i rostoucí význam makroekonomických faktorů a sentimentu na finančním trhu. Při obchodování železné rudy se stále více využívají burzovně obchodované kontrakty na trzích v Singapuru. V posledních dnech cena železné rudy klesá i z důvodu poklesu čínských akcií a negativnímu globálnímu sentimentu.

Následující graf ukazuje vývoj spotových cen železné rudy v Číně za posledních 6 měsíců.

Zdroj: Reuters

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.