Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Citigroup a HDP stáhly Wall Street na dvanáctileté minimum

02.03.2009 | 12:08 0 Komentářů

Širší trh Standard & Poor´s v pátek ztratil 2,4% a uzavíral na nejnižší hladině od prosince 1996 poté co revidovaný výsledek HDP za 4Q investory zklamal a přetrvávající problémy bankovního systému přinutily americkou vládu navýšit státní podíl v Citigroup. Finanční sektor byl pod značným tlakem po zveřejnění plánu záchrany největší americké banky. Ta nabídne podíl kmenových akcií téměř za $27,5miliard k rozředění soukromým investorům a veřejnosti a vláda současně přemění svůj podíl za $25 mld na běžné akcie.

Negativní sentiment se mírně zotavil odpoledne, akcie oproti čtvrtku téměř stagnovaly, než došlo ke druhé výprodejní vlně poté co General Electric ohlásil že snižuje čtvrtletní výplatu dividend a revidovaná čísla HDP vykázala v posledním čtvrtletí hlubší pokles než se očekávalo.

Hlavní Dow Jonesův index zakončil se ztrátou 1,6% na 7,062.93bodů. Pouze 7 z 30 komponentů uzavíralo v pozitivním teritoriu včele s IBM (+3,4%), nejhlubší (-39%) ztrátu zaznamenala Citigroup hned po ní (-25,7%) Bank of America. V průběhu měsíce klesl DJIA o rekordních 11,7%. Širší index S&P 500 smazal 2,35% a klesl na dvanáctileté dno 735.09bodů, v únoru ztratil 11% a byl to nejhorší měsíc od října 2008. Technologický index Nasdaq Composite klesl o 0,98% na 1377.80bodů, měsíční ztráta dosáhla 6,7%.

Kromě služeb postihl výprodej všechny sektory, bankovní a farmaceutický sektor byl postižen nejvíce, pokles cen ropy srazil surovinový sektor, významná slabost byla zaznamenaná u biotechnologií, realit a aerolinek.

Ekonomická makrodata tento týden mimo jiné přinesou osobní a příjmy a spotřebu za leden, aktivitu služeb a průmyslu za únor a klíčovou páteční statistiku zaměstnanosti za únor. Fed zveřejní Běžovou knihu, s projevy vystoupí několik oblastních prezidentů centrálních bank. Čtvrletní výsledky oznámí Autozone, MBIA Inc nebo Ciena.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.