Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Čistý zisk Totalu v prvním čtvrtletí meziročně poklesl o 35 %

05.05.2020 | 11:01 0 Komentářů

Francouzský zpracovatel ropy, společnost Total, v prvním čtvrtletí dosáhl čistého zisku ve výši 1,8 mld. USD, oproti 2,8 mld. USD v prvním kvartálu loňského roku. To představuje meziroční pokles o 35 %. Dividenda za první kvartál bude 0,66 euro na akcii, meziročně tedy na stejné úrovni.

 

 

Čistý zisk meziročně nižší o 35 %

Společnost Total zveřejnila výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí. Firma dosáhla meziročně nižšího čistého zisku o 35 % (1,8 mld. USD, oproti 2,8 mld. USD V 1Q2019). Důvodem jsou ceny ropy, které se v letošním roce dostaly na historická minima. Čisté investice na rok 2020 Total snížila na méně než 14 mld. USD. Očištěné provozní cash flow meziročně pokleslo o 31 % na 4,53 mld. USD.

Dozorčí rada zároveň schválila výplatu dividendy za první čtvrtletí ve výši 0,66 euro na akcii. Navíc investorům nabídla možnost výplaty finální dividendy za fiskální rok 2019 ve dvou formách. To buď v peněžní formě, anebo ve formě akcii Totalu za příznivější cenu. Tento návrh bude muset projít schválením na valné hromadě, která je datována na 29. května.

Výkonný ředitel Totalu Patrick Pouyanne se nechal slyšet, že skupina čelí mimořádným okolnostem.

Pouyanne, který se rozhodl vzdát se 25 % svého fixního platu do konce roku, podcenil dvě hlavní rizika během prvního čtvrtletí: COVID-19 a nízké ceny ropy.

Akcie Totalu se oproti začátku letošního roku obchodují o 38 % níže.

CO2 neutrální do roku 2050

Ve svém výsledkovém reportu představila společnost Total také své plány na snižování emisí s cílem dosažení CO2 neutrality do roku 2050.

Generální ředitel plány společnosti okomentoval s tím, že jsou v souladu se záměry firmy stát se dominantnější společností v budoucnu.

V minulém měsíci se sešla skupina 11 evropských investorů, kteří vlastní přibližně 1,35 % Totalu s tím, že se chystají předložit usnesení na valné hromadě 29. května.

„Jako dlouhodobí akcionáři máme povinnost čelit klimatickým rizikům i v rámci managementu našich portfolií. Proto se domníváme, že ropný průmysl musí hrát důležitou roli v energetické transformaci,“ uvádí se ve zprávě.

Společnost se dostala pod velký tlak ze strany aktivistů, investorů a vlád s požadavkem snížit své emise a stejně tak emise z produktů, které prodává.

Dividenda v hledáčku

Výsledky Totalu přicházejí po výsledcích firmy Shell, která v minulém týdne poprvé od druhé světové války snížila výši dividendy (o 66 %).

Shell tento krok vysvětlila tím, že rozhodnutí má společnosti poskytnout více flexibility během současné nejistoty, nízkých cen komodit, vysoké volatility a nejisté budoucí poptávce.

Energetičtí giganti jako BP, Chevron a Exxon Mobil dividendu za první čtvrtletí ponechali.

Výsledky v plném zněním naleznete na webových stránkách Total po kliknutí na tento odkaz.

Akcie Total během dnešní seance na francouzské burze Euronext Paris posilují o 6,71 % na 32,54 euro.

Akcie Total se na NYSE obchodují pod tickerem TOT a na Euronext Paris pod tickerem FP.

Zdroj: Total, Reuters, CNBC, Google Finance

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.