Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Čistá dlouhá pozice hedgeových fondů je na nejvyšší úrovni od července roku 2014

19.12.2016 | 13:54 0 Komentářů

Podle posledních údajů úřadu CFTC hedgeové fondy podle čisté dlouhé pozice spekulují na růst cen nejvíce od července roku 2014. Čistá dlouhá pozice je rozdíl mezi počtem dlouhých a krátkých pozic a je indikátorem optimismu nebo pesimismu ohledně budoucího vývoje cen.

Následující graf ukazuje vývoj čisté dlouhé pozice od poklesu cen ropy pod 100 dolarů. Pohyb cen ropy lze z velké části vysvětlit přeskupováním pozic spekulantů, kteří často reagují i na změnu fundamentů.

12. prosince ceny ropy vzrostly na 17měsíční maximum díky očekávání, že se v roce 2017 poměrně rychle sníží přebytek ropy.

OPEC 30. listopadu souhlasil se snížením produkce o 1,2 mb/d na 32,5 mb/d po dobu šesti měsíců s účinností od ledna. 10. prosince se k OPECu připojily i jiné země jako Rusko nebo Kazachstán. Pokud země budou závazek dodržet, tak by se měla nabídka snížit o 558 tisíc barelů denně (více zde).

V minulosti členské země OPEC často závazky neplnily. Bývalý ministr pro ropu Saudské Arábie Ali al-Naimi 2. prosince řekl, že členské země mají bohužel tendenci se navzájem podvádět.

Druhý graf ukazuje vývoj produkce kartelu OPEC s vyznačenou produkční kvótou.

Růst cen ropy bude záviset na tom, zda OPEC dodrží produkční kvótu. Rovněž vývoj bude ovlivněn i pravděpodobnou reakcí amerických těžařů ropy (více zde) a nejistým vývojem poptávky.

Producenti opět navýšili krátké pozice, což je forma ochrany proti poklesu cen ropy u producentů. Spekulanti, kteří nemají fyzickou ropu a jsou v krátké pozici, při růstu cen ztrácejí. Producenti ztrácejí pouze ve finanční pozici, zatímco fyzicky ropu prodávají za vyšší cenu. Proto se u firem jedná o ochranu proti poklesu cen ropy, ale firmy nemají prospěch z růstu cen ropy.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.