Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Čínský vývoj akcií srazil cenu ropy WTI na 11letá minima; kanadská ropa pod 20 dolary

07.01.2016 | 11:28 0 Komentářů

Futures na americkou ropu WTI dnes zaznamenaly nová minima a obchodovaly se již pod cenou při finanční krizi v roce 2008. Aktuálně futures klesají přes 3 % pod 33 dolary za barel, ale intradenně klesaly i o téměř 6 %.

Ačkoliv fundamenty na ropném trhu jsou stále nakloněny na pokles cen ropy, tak dnešní pokles je spojen s propadem čínského akciového trhu o 7 %, což se negativně projevuje i na evropské trhy a na futures na americké trhy. Čínský akciový trh byl po několika desítkách minut dokonce uzavřen.

Zásoby ropy

Včerejší zásoby ropy byly převážně negativní pro pokles cen ropy. Ačkoliv celkové zásoby surové klesly o 5 mil. barelů, tak růst zásob pokračoval ve sledovaném ropném uzlu Cushing ve státě Oklahoma. V Cushingu zásoby rostly o 917 tisíc barelů na nové historické maximum a zdejší zásobníky jsou zaplněny z 90 %. Pracovní kapacita podle úřadu EIA je 73 mil. barelů a nyní jsou zásoby na úrovni 63,9 mil. barelů.
Zásoby benzínu vzrostly o 10,6 mil. barelů, což překvapilo řadu komentátorů, nicméně podle obchodníků s fyzickou ropu se spíše jedná o zadržení zásob z daňových důvodů na konci loňského roku.

Poptávka po rafinéských produktech

Data naznačují slabší poptávku po rafinérských produktech. Spotřeba destilátů je ke konci roku 2015 na nejnižších úrovních za desetiletí, což je zobrazeno v následujícím obrázku. Červená křivka ukazuje rok 2015, žlutá rok 2014 a modrý pruh zobrazuje rozpětí za 10 let.

Částečně je nižší poptávka kvůli mírné zimě, protože se destiláty využívají k topení. Nicméně destiláty se využívají i u nákladních vozů, na železnici a u řady vozidel ve stavebnictví. Některá data naznačují, že ke konci roku 2015 průmysl v USA oslaboval. Kupříkladu nákladní přeprava ve druhé polovině roku 2015 byla meziročně o 4,5 % nižší. Pozitivně nevypadá ani Index nákupních manažerů PMI v průmyslu, který se v listopadu a prosinci pohyboval pod úrovní 50 b., což naznačuje kontrakci. Následující obrázek ukazuje vývoj indexu PMI v průmyslu v USA od roku 1996.

V létě byla v USA nejsilnější motoristická sezóna od roku 2007, nicméně růst poptávky po benzínu ve 4Q 2015 zpomalil a poptávka zakončila ve 4Q na podobných úrovních jako v roce 2014.

Některé typy ropy se již obchodují pod 20 dolary za barel

Zajímavostí je, že spotové ceny těžké ropy v Kanadě (Western Canadian Select) se dnes pohybovaly i pod 20 dolary za barel. Jistou kompenzací pro ropné firmy v Kanadě je nadále oslabující kanadský dolar, který oslabuje s poklesem cen ropy.
Následující obrázek ukazuje vývoj kontraktů na ropu WTI a kanadskou WCS od začátku roku 2015.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, analytik John Kemp

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.