Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Čínská výroba zrychluje

24.01.2013 | 09:55 0 Komentářů

Růst čínského výrobního sektoru v lednu zrychlil na 2letá maxima. Index nákupních manažerů ve výrobě (HSBC PMI index) v lednu vzrostl na 51,9 bodu a navázal na dobrá prosincová data (51,5). Manufaktura přijala v poslední době více objednávek jak od místních, tak i zahraničních investorů. Zvyšující se hodnoty poukazují na akcelerující růst průmyslu.

Výsledek dnešního indexu PMI naznačil, že druhá největší ekonomika se postupně zotavuje z dvouletého zamrznutí. Poptávka po čínském exportu se tento měsíc zlepšuje a navazuje tak na silný prosinec. Na druhou stranu za zmínku stojí i domácí trh, který se zdá být dost silný, aby utáhl čínský trh.

Index nových exportních objednávek se v lednu také dostal nad hranici 50 a to na 50,1 bodu. Index se v minulém roce v meziměsíčních měření dokázal dostat do expanze (nad hodnotu 50) pouze třikrát. Zlepšující se export pomohl ekonomickému růstu (HDP) v posledním kvartále 2012 (7,9 procenta). Čína nicméně zakončila rok 2012 růstem HDP o 7,8 procenta, což byl nejhorší výsledek za posledních 13 let. Čína by letos podle ekonomů měla dosáhnout ekonomického růstu 8,1 procenta.

Pro letošní vývoj čínské ekonomiky bude důležité udržet inflaci pod kontrolou. Ta se začíná objevovat hlavně v indexu PPI (Index průmyslových výrobců). Je možné, že Čína bude muset proto v druhé půlce roka utáhnout měnovou politiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.