Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Čínská data obchodu výrazně předčila očekávání

14.02.2019 | 15:00 0 Komentářů

Čína dnes zveřejnila vývozní a dovozní údaje za leden, ty snadno překonaly očekávání a obchod v druhé největší ekonomice světa zůstává nadále velmi silný.

Lepší než očekávaná zpráva přichází uprostřed vyjednávání obchodní dohody Číny s USA. Investoři mají nyní obavy, že čínská ekonomika – motor globálního růstu – může čelit prudkému zpomalení. Tyto obavy se zkomplikovaly minulý měsíc, když celní údaje Číny ukázaly, že vývozy a dovozy v prosinci překvapivě klesly. Lednové oficiální údaje však mnohem lépe a u investorů začíná převládat kolem Číny optimismus.

Vývozy denominované v americkém dolaru za měsíc vzrostly podle údajů o 9,1 % proti minulému roku. Očekává se, že vývozy se v Číně v lednu snížily o 3,2 % oproti předchozímu roku. Lednové dovozy mezitím klesly o 1,5 %, což bylo více než očekávání na – 10 % oproti minulému roku. Dovozy v prosinci klesly o 7,6 %.

Celkový obchodní přebytek Číny byl v lednu 39,16 mld. dolarů. To snadno překonalo očekávání na 33,5 mld. dolarů. Čísla byly však stále mnohem nižší než prosincový obchodní přebytek ve výši 57,06 mld. dolarů.

Čínský obchodní přebytek s USA klesl v lednu na 27,3 miliardy dolarů z 29,87 miliardy v prosinci. V lednu klesl vývoz Číny do USA o 2,4 %, zatímco dovoz rostl ve stejném období o 41,2 %.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.