Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Čína zvýší nákupy amerického zboží, pokud USA upustí od protekcionismu

06.06.2018 | 11:49 0 Komentářů

Čína navrhla zvýšit nákupy farmářských, průmyslových a energetických výrobků v hodnotě 70 mld. USD, pokud Trumpova administrativa upustí od ochranářských cel.

Během víkendového jednání v Pekingu čínská strana v čele s Liu He představila americké delegaci v čele s americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem návrh, v rámci kterého by čínské společnosti začaly kupovat více amerického zboží, jako jsou sójové boby, kukuřice, zemního plyn, ropa, uhlí a průmyslové výrobky. Podle čínského i amerického odhadu by tento balíček poptávaného zboží dosáhl v prvním roce hodnoty 70 mld. USD. Během jednání Liu také poznamenal, že pokud USA skutečně uvalí již dříve oznámená cla na čínské výrobky v hodnotě 50 mld. USD, návrh bude neplatný.

Prezident Trump vyvíjí na Čínu tlak, aby zredukovala svůj obchodní přebytek z 375 mld. na 175 mld. USD. Čínští představitelé ovšem oponují, že takto výrazné snížení obchodního přebytku, respektive deficitu si vyžádá hodně času.

Mimo to Spojené státy chtějí, aby Peking přestal nutit americké firmy přemisťovat své technologie a know-how ke svým čínským partnerům.

Američtí představitelé zůstávají k čínskému návrhu skeptičtí, neboť se obávají, že návrh nepovede ke snížení celkového obchodního deficitu z důvodu, že zvýšená poptávka po americké energii ze strany Číny by mohla být uspokojena jen odkloněním exportů do jiných zemí.  Američané si nejsou také jisty, že jsou Spojené státy schopné zvýšit zemědělskou produkci tak rychle.

Zdroj: WSJ

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.