Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Čína zrušila automatickou brzdu burzy, dnes NFP, analýza EUR/GBP

08.01.2016 | 11:10 0 Komentářů

Čína nebude od pátku používat nový mechanismus automaticky zastavující obchody na burze, oznámily ve čtvrtek trhy v Šanghaji a Šenženu na svých internetových stránkách poté, co mechanismus zapříčinil prudký pokles volatilních čínských trhů. Automatická brzda spuštěná na začátku roku měla zklidňovat situaci na trzích, ale místo toho spíš spouštěla vlny výprodejů. Negativní efekt mechanismu tak převážil nad těmi pozitivními. Regulátor se tak rozhodl od pátku tento mechanismus nepoužívat, a bude hledat možnosti, jak jej zdokonalit. Automatický systém pozastavoval obchodování na 15 minut, pokud trh spadl o 5 procent a zavřel burzu na celý zbytek dne, pokud indexy klesly o 7 procent. Automatickou brzdu zastavující obchodování při velkých výkyvech trhů mají i další země jako Spojené státy, Jižní Korea nebo Japonsko. Jejich systémy ale pracují lépe a laťka pro spuštění mechanismu je nastavena výš.

Ačkoliv informace byly zveřejněny včera v závěru evropské a v průběhu americké obchodní seance, obě dvě burzy uzavřely v červených číslech. Index Dow Jones zavřel slabší o 2,3 procenta na 16 514,1 bodu, index S&P 500 oslabil o 2,4 procenta na 1 943,09 bodu a technologický Nasdaq ztratil 3,0 procenta, když uzavřel na 4 689,4 bodu. Dow Jones tak prožívá nejhorší start do nového roku od svého založení v roce 1928.

Ceny mědi se včera dotkly nejslabší úrovně od roku 2009, a to hodnoty 1,9885. Cena ropy ve čtvrtek klesla pod 33 dolarů za barel na úrovně poblíž 12letého minima, když propad akcií v Číně vyděsil investory, beztak znepokojené téměř rekordní těžbou a masivními zásobami přebytečné surové ropy a rafinérských produktů.

Nicméně po odstranění automatické brzdy se finanční trh v pátek stabilizoval. Čínský index Shanghai Shenzhen zakončil dnešní obchodní seanci 2,04 % v zisku, ropa vystřelila o 1,5 procenta nahoru a evropské burzy zahájily páteční seanci 1 procentním růstem. Investoři se po stabilizaci trhu mohou plně soustředit na odpolední data z amerického trhu práce. Kromě NFP bude důležité sledovat i růst mezd.

EUR/GBP testuje klíčovou rezistenci, nad níž se nepodíval celý rok 2015 na hodnotě 0,7480 – 0,7490. Zároveň vytváří formaci trojitého vrcholu. Reakce na tuto hodnotu bude důležitá i z pohledu týdenního „close“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.