Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Čína uvolnila regulace cen energií

20.06.2008 | 12:00 0 Komentářů

Beijing – Čína v pátek ostře zvýšila ceny energií a ustoupila tlaku poté co byla obviněnan že regulace cen energií způsobuje deformaci globálního ropného trhu. Rozhodnutí částečně uvolnit dotační politiku přichází jen dva dny před mezinárodním summitem ropných producentů a spotřebitelů v saúdskoarabském Jedddah který se má zabývat rekordními cenami černého zlata, uvedla AFP.

Čínská vláda a její centralizovaný systém zdražil maloobchodní ceny benzínů a nafty asi o 18%, ceny elektřiny upravila nahoru. Současně zavedla přísné kontroly cen energií. Inflace je pro ekonomiku prioritou číslo jedna. Vyšší energetické náklady budou inflační ukazatele které jsou nejvýše za 12 let dále zhoršovat. Čtvrtá největší světová ekonomika odpovídá asi za 40% nárůstu celosvětové spotřeby paliv k tomu aby uspokojila rychle rostoucí tempo. Ekonomové odhadují že růst maloobchodních cen pravděpodobně utlumí poptávku druhého největšího světového spotřebitele ropy.

Podle ředitele globálního energetického informačního providera Platts Dave Ernsbergera je to velmi významná zpráva a určitě se projeví poklesem poptávky. Současně ale varuje že dlouhodobý efekt trhy vstřebají teprve na podzim kdy Čína zveřejní data o poptávce.

Čínský celonárodní výbor pro reformy a rozvoj uvedl že velkoobchodní ceny nafty vzrostly na 1000 juanů ($145) za tunu a letecký kerosen na 1500juanů za tunu. Maloobchodní cena nafty byla zvýšena o 18% na 6520 juanů za tunu a cena benzínu o 16% na 6980 juanů za tunu. To odpovídá podle agentury Xinhua.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.