Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Čína údajně navýší bankám limity pro půjčky ze zahraničí

27.05.2021 | 15:50 0 Komentářů

Čínská lidová banka dle zdrojů Bloombergu přistoupila ke zvýšení limitů půjček ze zahraničí, čímž zjednodušila zahraničním bankovním institucím podmínky podnikání v zemi.

Čínská centrální banka zvýšila menším věřitelům a zahraničním bankám operujícím v zemi limity pro půjčky ze zahraničí. Tento krok zjednoduší financování pro zmíněné subjekty a dá jim prostor k expanzi. Mezi takové společnosti patří např. HSBC Holding, JPMorgan Chase a Citigroup.

Čínská lidová banka navýšila pákový poměr půjček ze zahraničí z 0,8 na 2,0 pro instituce s kapitálem pod 100 mld. čínských juanů (15,6 mld. USD), uvedli Bloombergu nejmenované zdroje. Dle nich bude kvalifikovaným bankám zpočátku stanovena kvóta 10 mld. juanů.

Delegáti zahraničních bank se v pondělí setkali s guvernérem čínské centrální banky Yi Gangem, aby prodiskutovali zájmy jejich podnikání v Číně. Ulehčení přístupu k půjčkám z čínských operací těchto bank je pro zahraniční banky vítanou změnou, jelikož byly dosud limitovány právě omezeným přístupem poboček k financím ze zahraničí.

Čínský trh je přitom pro největší světové banky velmi lákavý, nabízí zisky v hodnotě mld. USD v podobě různých příležitostí od investičního bankovnictví po správu majetku. Prvními zahraničními bankami, které začaly okolo roku 2007 svou aktivitu rozšiřovat do Číny, byly HSBC, Standard Chartered a Citigroup. V poslední dekádě Peking postupně uvolňuje opatření pro zahraniční společnosti, odstranil např. 10 mld. omezení k založení lokálních jednotek.

Akcie banky JPMorgan Chase po zahájení obchodování na NYSE rostou o 1,38 % na 164,06 USD. Akcie Citigroup posilují na NYSE o 1,74 % na 78,87 USD.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.