Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Čína snižuje sazby na 2,25pct

22.12.2008 | 18:01 0 Komentářů

People Bank of China v pondělí snížila hlavní jednoletou úrokovou sazbu o 27 bázických bodů na 2,25%. Je to pátý řez v průběhu čtyř měsíců kvůli finanční krizi a zpomalení ekonomiky. Diskontní sazba klesne z 5,58% na 5,31%. Základní úroková sazba je v Číně nejnižší od února 2004. Je to další z opatření včetně stimulačního balíčku jak podpořit útraty podniků a domácností a ochránit čtvrtou největší ekonomiku vůči globálnímu poklesu poté co došlo ke snížení sazeb v USA, Japonsku i EMU.

Výroba a investice stále zaostávají poté co slabá exportní poptávka donutila uzavřít tisíce továren, počet lidí bez práce roste. Čínská ekonomika letos pravděpodobně zpomalí z 11,9% na 9,0% tempo růstu. I přesto se ale lídři komunistické strany obávají neklidu ve společnosti. Ekonomové snížili projekci růstu HDP pro rok 2009. Čínská ekonomika může v příštím roce zpomalit růst na 6%.

Současně varovalo Japonsko že očekává hlubší recesi kvůli zpomalení celosvětové ekonomiky. Bank of Japan snížila před týdnem hlavní úrokovou sazbu o 0,2% na 0,1%. BOJ v měsíční zprávě o ekonomice uvedla nejhorší hodnocení od února 2002. Největší světová automobilka Toyota Motor očekává první provozní ztrátu v historii, 150 miliard jenů ($1,7mld), kvůli kolapsu poptávky doma a v zámoří a nadhodnocenému jenu. Japonské exporty v listopadu meziročně klesly o 26,7%.

Roste očekávání že i Evropská centrální banka přistoupí v lednu k razantnímu snížení úrokové sazby poté co nové průmyslové objednávky eurozóny zaznamenaly nejhlubší meziroční propad v historii společné euroměny.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.