Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Čína slibuje větší otevření země pro zahraniční obchod a důraz na ochranu duševního vlastnictví

27.11.2018 | 16:47 0 Komentářů

Čína přislíbila uvolnění restrikcí pro zahraniční institucionální investory a silnější důraz na patentovou politiku a dozor nad respektováním duševního vlastnictví.

Dnes v Hamburgu Liu He, čínský místopředseda vlády, přislíbil, že země učiní další kroky na podporu mezinárodního obchodu. Představitel čínské exekutivy nezmínil výslovně americký tlak a slova Donalda Trumpa o možném navýšení celních sazeb a rozšíření objemu jimi zatíženého zboží, nicméně zmíněná opatření korespondují s tím, co je čínské obchodní politice vyčítáno a má být důvodem pro ofenzivní přístup americké protistrany v rámci bilaterálních obchodní vztahů mezi zeměmi. Čínský vícepremiér totiž zmínil další otevírání tamní ekonomiky pro zahraniční investice v podobě snižování a odstraňování omezení na trhu pro zahraniční banky a institucionální investory. Uvolnění restrikcí se má týkat nejrůznějších odvětví, od telekomunikací, leteckého inženýrství až po vzdělávání či zdravotnické služby. Země se má zároveň do budoucna zasadit o silnější ochranu duševního vlastnictví. Přispět k tomu mají revize zákona o patentech či větší postihy za jeho porušování.

Jak již bylo řečeno, slova představitele čínské vlády přicházejí po ofenzivním vyjádření Donalda Trumpa, který upozornil, že pokud se svým čínským protějškem nedojdou na summitu G20 pondělí 1. prosince v Buenos Aires k uspokojivé dohodě, nelze očekávat, že by vyslyšel volání Číny o snižování celní zátěže, ba naopak ve hře je její navýšení.

 

Zdroj: The Financial Times

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.