Středa 01. dubna. Svátek má Hugo.

Čína rychle navyšuje zlaté rezervy

27.04.2009 | 16:11 0 Komentářů

Čína potichu zdvojnásobila zlaté devizové rezervy a stala se před rokem pátým největším sržitelem kovu na světě. Podle Státní administrace devizové burzy SAFE jenž spravuje 1,954 miliard dolarů a nejvyšší devizové rezervy na světě, Čína držela 1,054tun nejcennějšího kovu oproti objemu 600 tun v roce 2003. To může vyvolat zájem o žlutý kov ze strany centrálních bank světa jenž se od roku 1999 naopak shodli dlouhodobě snižovat objemy nejcennějšího kovu.

Podle ekonomů je toto číslo v podmínkách velikosti ekonomiky a rostoucího významu tamní měny stále příliš nízké . Čína ve skutečnosti drží velmi nízký procentní objem zlatých devizových rezerv oproti USA a dalších rozvinutých ekonomik. Podle některých ekonomů mohou zlaté devizové rezervy Číny vzrůst až na 5 000 tun.

Navyšování zlatých rezerv primárně pocházelo z domácí produkce a očišťování. Čína se vloni stala největším světovým producentem zlata a poprvé po 100 letech předstihla JAR. Zprávy vzbuzují spekulace ohledně budoucí politiky Beijingu. Čína ještě před sumitem G20 v Londýně překvapila když navrhovala odlišnou rezervní měnu než je americký dolar. Stále ale drží v amerických dolarech dvě třetiny devizových rezerv. Tím jak jí v posledních letech raketově rostl přebytek zahraničního obchodu a devizové rezervy, Beijing nepřestával nakupovat obrovské objemy amerických dluhopisů a část rezerv alokoval do ostatních měn a do zlata.

Dalším klíčovým kupcem je i Rusko jenž po vzoru Číny nakupuje od místních těžařských firem. Investice do zlata odstartovaly na počátku finanční krize. V roce 2008 se cena poté vyšplhala vysoko nad $1000 za trojskou unci. Na minimum $250 za unci žlutý kov klesl před deseti lety kdy centrální banky rozhodly snižovat zlaté rezervy.

Tweet 20
Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.