Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Čína podle nejnovějších dat pokračuje v expanzi

31.08.2018 | 16:50 0 Komentářů

Dnes brzy ráno bylo v Číně zveřejněno PMI za výrobní sektor, které je velmi blízce sledován právě kvůli probíhající obchodní válce mezi Čínou a USA. Té včera přilil olej do ohně Donald Trump, když při veřejném vystoupení v oválné pracovně zopakoval svou podporu pro zavedení 25% cel na dovoz čínského zboží do USA. Zároveň znovu prosazoval svou agresivní zahraniční politiku, kdy se nezapomněl opřít do WTO a EU.

Čína dnes brzy ráno reportovala data výrobní aktivity za srpen, kterou sleduje pomocí indexu nákupních manažerů (PMI). To rostlo v srpnu na 51,3 bodů, čímž překonalo očekávání na 51 bodech. Nejedná se o výraznou změnu v dosavadním trendu, kdy se PMI pohybuje kolem podobných úrovní v podstatě celý rok, nicméně zahraniční investoři v Číně tyto data podrobně sledují. Zlepšení bylo podpořeno zvýšením produkce, rovněž došlo k nárůstu zásob již hotových výrobků, zatímco nové objednávky klesly, což trochu vrhá stín na pozitivní data. Výsledky zůstaly nad 50 body, což stále značí expanzi, hodnoty pod 50 bodů značí útlum ve výrobním sektoru.

Není tomu ani 2 týdny co na sebe USA s Čínou uvalily cla na dovoz jejich výrobků a to ve shodném objemu 16 mld. dolarů. Již v červenci začaly obě země uplatňovat cla na vývoz zboží o objemu 34 mld. dolarů. Investoři teď budou pozorně sledovat především příští týden, kdy by mohly vejít v platnost další cla na dovoz čínského zboží, tentokrát ve výší 25% na objem zboží 200 mld. dolarů. Pokud se tak stane, pravděpodobně se potvrdí data z Číny z minulého měsíce, která naznačují ovlivnění druhé největší ekonomiky americkými cly. Pro další vývoj obchodních válek bude poté velmi zajímavé sledovat reakci Číny, která nemůže reagovat na cla o objemu 200 mld. dolarů stejným opatřením, jelikož její dovozy z USA dosahovaly 150 mld. dolarů, na rozdíl amerických dovozů o téměř 500 mld. dolarů.

Čína není jedinou zemí, kterou zužuje obchodní konflikt s USA. Obchodní dohody s USA se nepodařilo, dosáhnou zatím ani Kanadě nebo blok EU. Kanada by měla, dosáhnou obchodní dohody během dnešního dne, zatímco EU nemá žádný stanovený termín pro dohodu s USA. Právě EU včera nabídla prostřednictvím komisařky Cecilie Malmstormové úplné odstranění cel na dovoz automobilů, pokud USA učiní stejně. To včera Donald Trump odmítl a přidal, že EU je skoro stejně špatná jako Čín, jen menší. Trump včera evidentně nešetřil a pustil se opět do Světové obchodní organizace. Podle něj musí dojít k reformě WTO, jinak Spojené státy organizaci opustí. Navzdory Trumpovým komentářům Spojené státy požádaly asistenci organizace s vypořádáním se s odvetnými opatřeními Číny, EU, Turecka a Kanady. Zatím jedinou obchodní dohodu se podařilo USA vyjednat s Mexikem.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.