Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Čína ohlásila odvetný plán proti USA, plánuje zavést dovozní cla na 106 produktů z USA

04.04.2018 | 11:43 0 Komentářů

Čína plánuje zavést dovozní cla na 106 produktů z USA. Reaguje na celní plán USA. Čínský ministr financí označil přístup USA za agresivní. Peking hodlá vznést protest proti chování USA.

Peking oznámil odvetný plán na zavedení dovozního cla na 106 produktů z USA. Jedná tak v reakci na plán Trumpovy administrativy zavést 25 % clo na dovoz 1 333 produktů z Číny. Washington oznámil, že americký tarifní plán lze označit za odplatu plynoucí z desetiletí krádeží státního duševního a intelektuálního vlastnictví.

Americký prezident Trump pronesl, že je nevyhnutelně potřeba snížit vniklý americký deficit k Číně. Dále zmínil, že krádež intelektuálního vlastnictví by měla deficit snížit o 200 až 300 mld. USD.

Export sójy z USA do Číny v jednotlivých letech

Export sójy z USA do Číny v jednotlivých letech

Čínský ministr financí označil přístup USA za agresivní narušení pravidel organizace WTO a vážné narušení čínských mezinárodních práv. Lu Kang, čínský ministr zahraničí zveřejnil, že Čína hodlá odeslat protest do WTO a oficiálně tak vznést protest proti chování USA.

Čína plánuje zavést 25 % cla na produkty pocházející z USA včetně sóji, automobilů a chemických produktů. Datum zavedení čínských cel doposud není přesně stanoven. Blíže bude upřesněn, až USA uskuteční svůj plán a zavede cla.

Rychlá reakce ze strany Číny nevyhnutelně prohlubuje obavy trhu z hrozící obchodní války mezi nejsilnějšími světovými ekonomikami.

 

Zdroj: Financial Times

Jan Paščenko, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.