Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Chrysler a Ford přerušily výrobu, prodlužují vánoční dovolené

18.12.2008 | 15:26 0 Komentářů

Největší americké automobilky v nesnázích Ford a Chrysler ve středu uvedly že přeruší výrobu a prodlouží dovolené o vánočních svátcích z důvodu poklesu poptávky a provozního kapitálu. Trojka stále čeká zda Kongres schválí federální úvěry. Automobilka Chrysler oznámila že prodlouží dovolené o další dva týdny a uzavře všech 30 závodů až do 19.ledna. General Motors již dříve ohlásil přerušení výroby v období svátků a Ford Motor uzavře 10 závodů až do 5.ledna. Zaměstnanci dostanou během svátků placenou dovolenou poté podporu v nezaměstnanosti a 85% průměrné mzdy.

GM a Chevrolet potřebují okamžité úvěry okolo 4 miliardy dolarů jinak jim hrozí platební nechopnost, Ford má prozatím dostatek hotovosti. Chrysler uvedl že jeho prodeje klesnou o 20-25% a jeho hotovost k 31.prosinci klesne na provozní minimum $2,5mld. GM jenž bude v příštím roce potřebovat nejméně 18 miliard dolarů ve federálních půjčkách v září uvedl že plánuje nový závod ve Flintu, Michiganu, který bude vyrábět 1,4litrové motory pro vozy na elektrický pohon Chevy Volt a kompaktní Chevy Cruze. Továrnu spustí v roce 2010, musí ale omezit rozpočet o drahé položky.

Bílý dům potvrdil že nenechá Velkou trojku z Detroitu padnout zejména GM a Chrysler avšak neuvedl kdy budou moci automobilky úvěry z programu TARP čerpat. Očekává se že zveřejní datum tento týden. Mluvčí Bílého domu Dana Perino před týdnem uvedla že by bylo v tomto okamžiku nezodpovědné nechat automobilky padnout, oslabovat a destabilizovat americkou ekonomiku.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.