Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

ČEZ zvažuje těžbu lithia na Cínovci

ČEZ zkoumá možnost, že by se pustil do těžby lithia na Cínovci.

Evropské akcie by měly zahájit dnešní obchodování přibližně na úrovni včerejších zavíracích cen.

Inflace v eurozóně zůstává pod cílem ECB, druhý odhad za červen ale potvrdí, že její jádrová složka zrychlila. Data ze zámoří ukáží, že se realitnímu trhu v Americe příliš nedaří.

Ve Spojených státech dnes své výsledky hospodaření představí více jak desítka společností. Mezi ty známější patří Bank of America, eBay, IBM či Netflix.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátou. Index Dow Jones odepsal 0,1 % své hodnoty, S&P 500 si pohoršil o 0,3 % a technologický Nasdaq ztratil 0,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo energetickým společnostem (-1,1 %). Na opačné straně se nejlépe umístily průmyslové podniky se ziskem 0,7 %. Včera tak po čtyřech dnech, kdy trhy dosahovaly nových maxim, došlo k mírné korekci. Důvodem bylo nejspíše vyjádření šéfa Fedu Jeroma Powella, který opět prohlásil, že nejistoty ohledně obchodní války a potenciální zpomalení globální ekonomiky by mohly vést ke snižování úrokových sazeb.

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu ukončují dnešní obchodování převážně ve ztrátách. Ty jsou nejhorší v Jižní Koreji (-0,9 %). Naopak s hezkým půlprocentním ziskem se blíží do závěru seance australský akciový index. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který ztrácí 0,3 %, se nejméně daří telekomunikačním firmám (-1,3 %).

ČEZ

Ministr průmyslu Karel Havlíček se domluvil s ČEZ ohledně prověření výhodnosti projektu těžby lithia na Cínovci. V případě pozitivního výsledku analýzy by následným krokem bylo získání majoritního podílu v australské firmě European Metals Holding (EMH). ČEZ by těžbu realizoval skrze dceřinou společnost Severočeské doly. První krok již ČEZ udělal, když poskytl konvertibilní půjčku ve výši 2 mil. EUR firmě EMH. ČEZ má učinit rozhodnutí do konce letošního roku. Pokud se mu projekt nebude líbit, EMH mu začne úvěr splácet i s úroky. V opačném případě má nárok zapůjčené dva miliony eur přeměnit za akcie a zároveň je vyjednaná dohoda, podle které může navýšit kapitál firmy a získat v ní tak majoritu. Akcie EMH se obchodují mimo jiné i na londýnské burze, kde po včerejším oznámení informací ohledně spolupráce s ČEZ jejich cena vzrostla o 18 %. Hodnota firmy se tím zvýšila na 37,1 mil. GBP (přibližně 1,05 mld. CZK). Aby ČEZ získal majoritu musel by zaplatit přibližně 0,5 mld. CZK.

Podle dosavadních studií těžby na Cínovci by mohla roční produkce lithiového karbonátu činit 22,5 tisíce tun, přičemž cena lithia se pohybuje nad 10 tisíci USD za tunu. Roční tržby z těžby lithia by se tedy mohly pohybovat kolem 5 mld. CZK.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.