Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

ČEZ zvažuje prodej části svého podílu v rumunských větrných farmách

01.04.2014 | 15:55 0 Komentářů

ČEZ podle informací agentury Reuters uvažuje o prodeji menšinového podílu ve svém rumunském větrném parku Fantanele a Cogealac. Adrian Borotea, ředitel pro firemní vztahy rumunské divize ČEZ, pro Reuters uvedl, že možnost prodeje části podílu je v současnosti podrobována analýze na úrovni managementu ČEZ. Společnost ČEZ aktuálně vlastní v rumunské větrné farmě 100% podíl.

ČEZ již na konci února indikoval (při příležitosti oznámení výsledků hospodaření za rok 2013), že v rámci své dlouhodobé strategie se bude snažit optimalizovat své stávající portfolio obnovitelných zdrojů prodejem vybraných projektů nebo podílů. Z tohoto pohledu tak úvahy o případném prodeji menšinového podílu ve výše uvedeném větrném parku nepovažujeme za příliš překvapivé.

ČEZ se v posledním roce potýká se snižující se provozní ziskovostí svého rumunského větrného parku, což bylo způsobeno zejména klesající podporou obnovitelných zdrojů. Konkrétně ještě v první polovině roku 2013 ČEZ na své větrné farmy dostával za každou vyrobenou megawatthodinu dva zelené certifikáty. Od loňského července však díky regulatorním zásahům rumunských institucí dostává pouze jeden certifikát a navíc jeho cena v průběhu loňského roku klesala z úrovní kolem 55 EUR/MWh až k hodnotám kolem 40 EUR/MWh.

I přesto, že v roce 2013 již větrná farma vykazovala plný výkon (všech 240 turbín o instalovaném výkonu 600 MW již ke konci roku 2012 vyrábělo elektřinu), tak provozní zisk EBITDA z rumunského segmentu výrobu za rok 2013 meziročně poklesl o 11 % na 2,3 mld. Kč. Přitom ČEZ si původně plánoval, že EBITDA z rumunských větrných elektráren dosáhne za rok 2013 až 5 mld. Kč. Negativní regulatorní zásahy však ziskovost značně oslabily.

Do budoucna neočekáváme výraznější zlepšení provozní ziskovosti z rumunských větrných farem, když druhý zelený certifikát by měl být ČEZu, podle dřívějšího rozhodnutí rumunských institucí, vrácen až v roce 2018. Původně ambiciózní projekt se tak kvůli nepříznivým regulatorním zásahům jeví jako méně profitabilní než management ČEZu původně předpokládal. Úvahy o případném prodeji části podílu tak vnímáme jako smysluplné.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.