Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

ČEZ získal projekty větrných elektráren na území Německa (+komentář analytika)

21.12.2018 | 11:13 0 Komentářů

ČEZ získal projekty větrných elektráren na území Německa s potenciálním instalovaným výkonem až 190 MW. Projekty by měly soutěžit v systému německých aukcí především mezi lety 2020 – 2022. Celkový instalovaný výkon elektráren bude záležet na výsledku zmiňovaných aukcí.

Energetická skupina ČEZ získala projekty větrných elektráren na území Německa, přičemž jejich celkový potenciální instalovaný výkon činí až 190 MW. ČEZ projekty získal díky spolupráci s tamními developery v návaznosti na vytvoření společných podniků s firmou GP JOULE Holding a BayWa Wind. Projekty by měly soutěžit v systému německých aukcí především mezi lety 2020 – 2022. Celkový instalovaný výkon elektráren bude záležet na výsledku zmiňovaných aukcí. „Vzhledem ke  klimatickým cílům schváleným nedávno Evropským parlamentem se odhaduje, že evropský trh obnovitelných zdrojů by měl v následujícím období růst o instalovaný výkon 10 GW ročně. Polovina tohoto objemu má vzniknout v Německu a ve Francii. Chceme využít našeho renomé a zkušeností získaných na evropských trzích, a to zejména v oblasti projektů ve fázi developmentu. Naše již fungující větrné elektrárny v Německu vyrábí momentálně přes 300 GWh elektřiny ročně, a pokrývají tak spotřebu více než 100 tisíc domácností,“ komentoval informaci na webových stránkách ČEZ ředitel divize Nová energetika a distribuce Tomáš Pleskač.

„Zprávu považujeme za neutrální. V rámci celého ČEZu se jedná o malá čísla s marginálním dopadem do celkového hospodaření. V současnosti ČEZ v Německu provozuje větrné elektrárny o výkonu 135 MW s ročním příspěvkem do EBITDA poblíž 0,5 mld. Kč. Potenciálních 190 MW pak dle našich odhadů může generovat 0,7 – 0,8 mld. Kč ročně, jedná se však o společný podnik a potenciální příspěvek do provozní ziskovosti se pak může pohybovat v řádu nižších stovek miliónů korun,“ dodal analytik Fio banky Jan Raška.

 

Zdroj: ČEZ

 

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.