Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

ČEZ získal od Ministerstva životního prostředí kladné stanovisko k další těžbě na dole Bílina

30.07.2019 | 15:21 0 Komentářů

Ministerstvo životního prostředí dnes vydalo kladný posudek vlivu na životní prostředí (tzv. EIA) k prodloužení těžby uhlí v dole Bílina do roku 2035. ČEZ, jemuž důl patří, to uvedl na svém twitterovém účtu.

Jedná se o první konkrétní krok v procesu, jenž započal již v roce 2015, kdy tehdejší vláda schválila prolomení limitů těžby na tomto dole za rok 2030. Samotné povolení k těžbě pak ještě musí udělit příslušný báňský úřad. Byť se zde mohou v rámci řízení objevit komplikace, tak se nedomníváme, že by úřad vydal zamítavé stanovisko. Povolení k těžbě do roku 2035 by podle našeho názoru mělo být jen prvním krokem v rámci procesu prolomení limitů. Důl Bílina, v němž se těží zhruba 10 mil. tun hnědého uhlí ročně, totiž zásobuje uhlím novou uhelnou elektrárnu Ledvice, jejíž životnost se odhaduje zhruba k roku 2050. Samotný ČEZ, resp. jeho dceřiná firma Severočeské doly předpokládá těžbu na tomto dole k horizontu 2055. Předpokládáme tak, že schvalovací procesy budou postupně pokračovat i za rok 2035. Celou záležitost postupného rozšiřování těžby na tomto dole by měla ulehčit i skutečnost, že prolomení limitů nezasáhne žádná lidská sídla.

Důl Bílina je jedním ze dvou hnědouhelných dolů ČEZu (dalším je důl Tušimice s ročním objemem těžby poblíž 12 mil. tun), je to důležité, strategické aktivum společnosti. Kladný posudek ze strany Ministerstva životního prostředí otevírající cestu k další těžbě je příznivou informací pro ČEZ.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.