CZK/€ 24.580 -0,33%

CZK/$ 24.025 -0,84%

CZK/£ 29.165 -0,39%

CZK/CHF 25.145 -0,43%

27. 06. 2022

0 komentářů

ČEZ: vládní koalice zvažuje zavedení sektorové daně na energetické společnosti

  

Vládní koalice uvažuje o zavedení sektorové daně na energetické společnosti. Vyplývá to ze včerejšího vyjádření politických představitelů pro Českou televizi. Hlavními iniciátory myšlenky jsou Piráti a hnutí STAN. Představitelé TOP 09 a KDU-ČSL jsou připraveni jednat, nejskeptičtější ke zvyšování daní zatím zůstává ODS.

Speciální daň z příjmu by mohla činit 25 %. Variant je více: mohla by se vztahovat jen na firmy vyrábějící elektřinu z uhlí, nebo jak na producenty elektřiny z uhlí i jádra. Třetí možností je, že by dopadla na všechny energetické společnosti s ročním obratem nad 500 mil. Kč. Daň by mohla být zavedena již od letošního října nebo od ledna příštího roku, platit by mohla dva až tři roky. Příjem do státního rozpočtu je Piráty odhadován mezi 10 – 20 mld. Kč ročně.

Tyto úvahy jsou pro akcie ČEZ negativní zprávou. Zatím bude vše ve fázi prvních jednání a debat, neznáme konkrétní podobu, nicméně případné zavedení 25% sektorové daně by mohlo znamenat citelný dopad do čisté ziskovosti ČEZu. Pokud by se vztahovala na celý ČEZ a začala by platit již od letošního roku, pak by očištěný čistý zisk podle našich odhadů mohl klesnout z námi odhadovaných 47,8 mld. Kč (dosavadní letošní výhled ČEZu činí 45 – 49 mld. Kč) na úrovně poblíž 33 mld. Kč. Snížil by se pak prostor i pro výplatu dividendy. Při stávajícím výplatním poměru 60 – 80 % bychom modelově odhadovali dividendu vyplacenou v příštím roce na cca 49 Kč na akcii, za předpokladu 100% výplatního poměru pak na úrovni 61 Kč. To by bylo snížení z aktuálně předpokládaných 71 Kč.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.