Pondělí 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

ČEZ: Vítěz tendru na dostavbu Dukovan by mohl v ČR postavit další 3 jaderné bloky (+komentář)

13.01.2022 | 17:42 0 Komentářů

Vítěz výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany by v České republice mohl postavit až další tři jaderné bloky. Součástí zadávací dokumentace dukovanského tendru je nezávazná opce na stavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín a šestého bloku v Dukovanech.

„Na základě uzavřených smluv se státem nás Ministerstvo průmyslu a obchodu loni v létě požádalo o doplnění nezávazných nabídek ze strany uchazečů na další šestý blok v Dukovanech a na dva nové bloky v Temelíně EDU6 a ETE34 do poptávkové dokumentace. Tento krok jsme učinili,“ uvedl pro ČTK hlavní mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Mezi kandidáty na výstavbu momentálně plánovaného pátého bloku Dukovan patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a americká společnost Westinghouse. Podle generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše by mělo být bezpečnostní hodnocení uchazečů dokončeno do konce letošního ledna. Poté může být dle jeho předpokladu tendr vyhlášen.

„Dlouhodobé plány ohledně potenciální výstavby dalších bloků nejsou novinkou, jsou tématem již nějaký čas. Na akcie ČEZu má dnešní zpráva neutrální dopad. Větším a relevantnějším tématem jsou plány týkající se stavby nového, pátého dukovanského bloku. I v tomto případě jsou však fundamentální dopady do ceny akcie ČEZu podle našeho názoru omezené, resp. poté co si ČEZ se státem domluvil garance (ve smlouvách z července 2020, komentováno zde), rizika související s výstavbou ustupují do pozadí. Navíc v posledním roce jsou akcie ČEZu zejména ve vleku silného fundamentu na energetických trzích projevujícím se výrazným růstem cen elektřiny, což by mělo již letos významně pozitivně ovlivňovat ziskovost ČEZu,“ doplnil analytik Fio banky Jan Raška. 

 

Zdroj: Bloomberg, ČTK

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.