CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

01. 04. 2022

0 komentářů

ČEZ v Temelíně vyčlenil prostor pro modulární reaktor

  

ČEZ oznámil vyčlenění prostoru pro modulární reaktor, o čemž již informoval své americké partnery NusCale, GE Hitachi a Holtec International. Poskytnutý prostor potenciální výstavbu dalších dvou jaderných bloků neomezuje.

Polostátní energetická skupina ČEZ vyčlenila prostor, kde by mohl v budoucnu vyrůst první modulární reaktor v České republice. O této skutečnosti již ČEZ informoval představitele Jihočeského kraje a americké společnosti NuScale, GE Hitachi a Holtec International vyvíjející malé modulární reaktory, s nimiž má ČEZ podepsanou smlouvu o spolupráci. Malé modulární reaktory vyvíjí i ČEZ prostřednictvím své dceřiné společnosti ÚVJ Řež.

Modulární reaktory jsou stavební jednotky, které se vyrábějí v továrně a poté se převážejí na určené místo, kde se sestavují. Očekává se od nich, že díky svému variabilnímu výkonu budou moci vhodně doplňovat a zálohovat obnovitelné zdroje energie, obzvláště pak větrné a fotovoltaické elektrárny.

„Touto aktivitou není nijak narušen plán na stavbu standardních dvou bloků v lokalitě Temelín. Opce na ně jsou i součástí výběrového řízení na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, které jsme spustili před dvěma týdny,“ uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Z hlediska jaderné energetiky je Temelín vhodná lokalita a ze své praxe vím, že je potřeba se orientovat na budoucnost. Malé modulární reaktory jsou budoucností energetiky, a proto aktivně za Jihočeský kraj vstupuji do těchto jednání a podporuji společný postup,“ dodal Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje.

REKLAMA

 
Zdroj : Tisková zpráva ČEZ

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.