Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

ČEZ údajně jedná s Czech Coal o prodeji uhelné elektrárny Počerady

01.02.2017 | 13:07 0 Komentářů

Podle informací MF Dnes společnost ČEZ údajně jedná se společností Czech Coal o možném prodeji uhelné elektrárny Počerady. Prodej elektrárny by se dle deníku mohl završit už letos.

Téma prodeje jedné z největší uhelných elektráren ČEZu se probírá již několik let. V roce 2013 ČEZ uzavřel s Vršanskou uhelnou (ze skupiny Czech Coal) dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí. Její součástí byla rovněž opce na prodej této elektrárny, v rámci níž má ČEZ možnost (nikoliv povinnost) prodat Počerady společnosti Vršanská uhelná. S opcí jsou spojeny dva termíny. První termín se týkal roku 2016 a nebyl ČEZem využit, když již v roce 2015 společnost oznámila, že elektrárnu neprodá (komentovali jsme zde). Druhým termínem je rok 2024 s předem domluveným peněžním plněním ve výši 2 mld. Kč.

Tehdejší rozhodnutí ČEZu neprodat elektrárnu Počerady jsme vnímali jako logický krok, když Počerady se řadí mezi nejvýkonnější a nejrentabilnější uhelné zdroje v rámci Skupiny ČEZ. Podle výročních zpráv ČEZu tato elektrárna, jejíž instalovaný výkon činí 1000 MW a podle našich odhadů je schopna ročně vyprodukovat cca 6000 GWh elektřiny, v roce 2014 realizovala EBITDA zisk na úrovni 3,8 mld. Kč, v roce 2015 pak (dle našeho názoru zejména vlivem nižší produkce) 905 mil. Kč. Při letošních realizačních (prodejních) cenách silové elektřiny kolem 31 EUR/MWh bychom očekávali její příspěvek do celoroční EBITDA ČEZu v rozmezí 1,5 – 2 mld. Kč.

Elektrárna Počerady v uplynulých letech nepotřebovala rozsáhlou modernizaci a ČEZ tak nebyl nucen v návaznosti na její solidní provozní ziskovost elektrárnu prodávat. Po roce 2020 však bude zřejmě (podle dřívějších vyjádření ČEZu) potřeba rozsáhlejší modernizace, v rámci níž mohou podle našeho názoru CAPEX dosahovat i úrovně kolem 20 mld. Kč. Motivace uplatnit opci v roce 2024 tak podle našeho názoru bude ze strany ČEZu větší než tomu bylo v roce 2015. Bylo by to však za cenu 2 mld. Kč, která je podle našeho názoru relativně nízká a zřejmě v sobě zohledňuje právě možnou budoucí rozsáhlejší modernizaci. Rozhodnutí, zda ČEZ nakonec opci na prodej elektrárny využije či nikoliv očekáváme v roce 2019 či 2020.

Jednání, které podle MF Dnes aktuálně mezi ČEZem a Czech Coalem probíhají, však mohou celé záležitosti dát rychlejší spád. Podle deníku tyto jednání nemusí souviset s dohodnutou opcí, což by podle našeho názoru poskytovalo ČEZu prostor dojednat vyšší cenu než výše zmíněných 2 mld. Kč. Před čtyřmi lety se v souvislosti s prodejem Počerad v médiích hovořilo o nabídkách v hodnotě kolem 15 mld. Kč. Realizační ceny elektřiny od té doby výrazněji klesly, i tak se domníváme, že by hodnota této elektrárny mohla převyšovat úroveň 5 mld. Kč.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.