Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

ČEZ spíše nepodá nabídku na odkup podílu ve Slovenských elektrárnách, uvedl Beneš pro tisk

27.04.2015 | 10:18 0 Komentářů

Generální ředitel ČEZu, Daniel Beneš, v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes uvedl, že je pravděpodobnější, že ČEZ nepodá nabídku na odkup podílu italské skupiny Enel ve Slovenských elektrárnách. ČEZ se také poohlíží po německých aktivech Vattenfallu a Pražské plynárenské.

Beneš vyloučil nákup 66% podílu ve Slovenských elektrárnách bez dohody s menšinovým akcionářem, slovenským státem. Slovenský premiér Fico však předminulý týden uvedl, že jeho vláda bude aktivně blokovat prodej podílu Enelu. Slovenská strana podle Beneše vyslala signál, že je pro ni důležitější dostavba Mochovců než změny v akcionářské struktuře.

V nákupu Slovenských elektráren Beneš nadále vidí potenciál synergického efektu, jako další problém však vidí dostavbu Mochovců. Enel přijímá nabídky do 9. května.

ČEZ uvažuje o nákupu německých dolů a elektráren Vattenfallu a v současné době kromě švédských vlastníků jedná také s německými politiky, aby si německá aktiva mohl ocenit. Začátkem května Beneše čeká setkání s německou kancléřkou Angelou Merkel, na přelomu srpna a září by mohl začít proces prodeje.

ČEZ by také rád koupil podíl hlavního města v Pražské plynárenské, aby tak mohl obyvatelům metropole nabídnout konkurenční nabídky.

Beneš v rozhovoru uvedl, že provozní zisk EBITDA se dostane na předkrizové úrovně někdy v roce 2025, společnost však musí najít nové zákazníky v oblastech, kde zatím nepůsobila.

Návrh dividendy management ČEZu zveřejní v polovině května. Beneš uvedl, že většina evropských energetik má výplatní poměr 40 až 70 procent čistého zisku a že pokud má ČEZ s těmito společnostmi držet krok, musí se pohybovat na podobných úrovních.

Zdroj: Mladá Fronta Dnes, Hospodářské noviny

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.