Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

ČEZ: regulátor stanovil ceny pro 2011

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Podle ERÚ se ceny elektřiny pro české domácnosti od 1. ledna zvýší v průměru o 4,6%. Ceny pro firmy se v průměru zvýší o 5,2%. Kdyby Senát neschválil novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, průměrné zvýšení cen elektřiny by podle ERÚ pro domácnosti bylo 11,2% a pro firmy 14,5% (Bloomberg).
Zvýšení cen je mírně pod dříve diskutovaným zvýšením o 5 až 7%, ačkoli se zdá, že instalovaná solární kapacita v ČR může být mírně vyšší než 1600 MW (a 1850 MW na konci 2011) použitých v kalkulaci. Dodatečné náklady týkající se výkupu solární energie (nad kalkulaci) by tak byly neseny distribučními společnostmi včetně ČEZu (kompenzované vyššími tarify v letech 2012-2013). Dodatečné náklady by ale měly být jen marginální. Neutrální pro ČEZ. (P. Bártek, Analytik, brokerjet České spořitelny)

NWR nebylo úspěšné v převzetí Bogdanky
NWR oznámilo výsledek nabídky na převzetí Bogdanky. Hranice přijetí 75% nebyla dosažena a nabídka proto propadla. NWR ale zůstává zaměřeno na projekty v Polsku a má v úmyslu během následujících 5 let investovat 350-400 mil. € kvůli otevření dolu Debiensko. V samostatné zprávě NWR řekla, že neplánuje 2. nabídku za Bogdanku (Bloomberg).
NWR zatím neposkytlo přesnou míru přijetí nabídky. Očekáváme mírně pozitivní reakci trhu kvůli obavám z významného zvýšení nabízené ceny (zatímco neúspěch je již v ceně akcií zahrnut vzhledem k jejímu vývoji od oznámení nabídky). Můžeme očekávat, že NWR v budoucnosti přijde s dalšími akvizicemi v regionu. (P. Bártek, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Podle Moody’s je český bankovní systém stabilní
Ratingová agentura Moody’s zvýšila výhled pro český bankovní systém z negativní na stabilní díky lepšímu makroekonomickém výhledu a dobré ziskovosti tuzemských bank (HN).
Česká penzijní reforma = prodej státních aktiv?
Odhalený návrh penzijní reformy počítá s maximálně 5 licencovanými penzijními fondy (na základě tendru), které by spravovaly peníze plynoucí nově do soukromých penzijních fondů. Jeden z fondů by byl veřejný a investoval by do státních dluhopisů. Start je plánovaný na 1. ledna 2013, zatímco ministr práce a sociálních věcí Drábek řekl, že roční 35 mld. Kč pokles daňových příjmů by mohl být pokryt prodejem státních aktiv (ČEZ?). (HN)
Největší aktivum, které stát vlastní, je ČEZ, a logicky by tedy vláda opět mohla přijít s prodejem minoritního podílu. Zároveň by opět mohl proběhnout program zpětného odkupu. Záležitost budeme dále sledovat. (R. Kramule, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Americké indexy ke konci obchodování vymazaly většinu ztrát
Včera se americké akciové indexy celý den pohybovaly v mínusu (S&P 500 -0,61%, Nasdaq -1,07%). Zářijové ceny domů ve 20 městech USA podle indexu S&P/CS poklesly o 0,8% m/m a zaostaly tak za očekáváním (-0,4% m/m). Listopadová spotřebitelská důvěra naopak svými 54,1b. očekávání překonala. Dnes vychází řada makrodat, mezi nimi například: listopadové výrobní ISM (v 16h SEČ, oč. mírný m/m pokles na 56,5b.), říjnové výdaje ve stavebnictví (16h SEČ, oč. m/m pokles o 0,3%) a změna zaměstnanosti ADP (v soukromém sektoru; 14:15 SEČ, oč. +70 tis.). Akcie Google ve včerejším obchodování odepsaly 4,5% poté, co se objevila zpráva, že Evropská komise společnost prošetřuje kvůli údajnému zneužívání dominantní pozice v internetovém vyhledávání. Asijské akciové indexy rostly (Nikkei +0,51%, Hang Seng +1,11%). V Japonsku nejvíce posiloval sektor ropa a plyn a naopak nejvíce oslaboval technologický sektor. Říjnové maloobchodní tržby v SRN meziměsíčně vzrostly o 2,3% (oč. +1,2%). Ratingová agentura S&P se vyjádřila, že by mohla snížit rating Portugalsku. Evropské indexy začínají den mírným posílením. Index pražské burzy zpočátku obchodování roste. (Martin Krajhanzl, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.