Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

ČEZ prodá svůj podíl v Mibragu, koupí Energotrans

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

ČEZ prodá svůj 50% podíl v německé hnědouhelné společnosti Mibrag spolumajiteli EPH, který naopak prodá ČEZu elektrárnu v Mělníku a rozvody tepla. ČEZ nezveřejnil žádné detaily ohledně ceny transakce. (Reuters)
Skutečnost, že ČEZ se rozhodl prodat svůj podíl v Mibragu by nemělo být překvapením pro trh, jelikož se již dříve objevovaly spekulace ohledně prodeje tohoto podílu. Tisk spekuluje o ceně kolem 6-7mld. Kč, což je mírně nad kupní cenou za podíl v Mibragu (kolem 5 mld. Kč). Na druhou stranu cena za aktiva Energotransu (dožívající uhelná elektrárna v Mělníku a rozvody tepla) není známa, a proto je velmi problematické určit vliv na ČEZ. Prodej Mibragu víceméně nahrazuje dřívější dohodu ohledně prodeje nepánevní elektrárny Chvaletice právě za aktiva Energotransu. V Mělníku ČEZ plánuje do roku 2015 postavit paroplynovou elektrárnu s instalovaným výkonem 800MW (současná dožívající uhelná elektrárna v Mělníku má instalovanou kapacitu 352MW). Ústup ČEZu ze zahraničních trhů je v souladu s dříve oznámenou strategií, kdy by se ČEZ měl více soustředit na aktiva v České republice. (Václav Kmínek, Petr Bártek, Analytici, brokerjet České spořitelny)
Výsledky Erste za 2Q: čistý zisk pod konsensem
Čistý úrokový výnos dosáhl 1 394,1 mil. € (asi 2,9 % nad konsensem), zatímco výnosy z poplatků a provizí dosáhly 473 mil. € (3,9 % pod konsensem) a výnos z obchodování 109 mil. € (10 % nad konsesem). Opravné položky se meziročně snížily o 13,2 % a dosáhly tak 479,9 mil. € (mírně tak zaostaly za konsensem 468 mil. €). Erste řekla, že z pohledu celé skupiny v 2. polovině roku očekává nižší rizikové náklady než v 1. polovině, zatímco zůstanou zvýšené v Rumunsku a Maďarsku. Čistý zisk dosáhl 235,7 mil. € (+8,6 % r/r) a zaostal tak za konsensem trhu (266 mil. €). (Erste, Bloomberg, Reuters)
Ranní komentář: Dohoda ohledně amerického dluhu stále neuzavřena
Včera se americké akciové indexy obchodovaly smíšeně, když se technologickému indexu Nasdaq podařilo jen těsně udržet v plusu (S&P 500 -0,32 %, Nasdaq +0,05 %). V USA stále nedošlo ke shodě ohledně zvyšování zastropení dluhu, což podporuje nejistotu na trhu a i proto akciové indexy tento týden klesly již o více jak 3 %. Týdenní počet nových žádostí v nezaměstnanosti svým poklesem pod 400 tis. příjemně překvapil (oč. mírný pokles na 415 tis.). V 14:30 SEČ vychází první odhad amerického HDP za 2. kvartál (oč. anualizovaně +1,8 %). Své kvartální výsledky zveřejňovaly například firmy: Starbucks (očištěný zisk na akcii 0,36$ proti oč. 0,34$), farmaceutická firma Bristol-Myers Squibb (0,56$ proti oč. 0,55$), Colgate-Palmolive (1,26$ proti oč. 1,25$) a Exxon Mobil (2,18$ proti oč. 2,34$). Dnes je na programu další várka kvartálních výsledků: například Chevron (oč. očištěný zisk na akcii 3,6$) a farmaceutické firmy Merck (oč. 0,95$) a Amgen (oč. 1,28$). Asijské akciové indexy mírně klesaly. (Nikkei 225 -0,69 %, Hang Seng -0,6 %). V Japonsku nejvíce posiloval sektor ropa a plyn a naopak nejvíce oslaboval telekomunikační sektor. Červnové maloobchodní tržby v SRN příjemně překvapily a meziročně vzrostly o 6,3 % (a to snížilo tempo meziročního pokles z květnových -1,6 % na -1 %). Evropské akciové indexy začínají den opět poklesem. Stejně otevírá obchodování i pražská burza. (Martin Krajhanzl, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.