Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

ČEZ předpovídá pokles zisků a dividend

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Provozní ředitel ČEZu, Daniel Beneš, v rozhovoru pro HN řekl, že daň ze solární energie a emisních povolenek přijde ČEZ v příštím roce na asi 4,6 mld. Kč. HN spočítaly očekávaný “čistý zisk” okolo 42 mld. Kč (náš odhad je 44,3 mld. Kč), pokles z odhadu pro letošní rok 47,5 mld. Kč (náš odhad 48,5 mld. Kč). Očekává se, že klesnou i dividendy, protože se odhaduje, že ČEZ ponechá dividendový výplatní poměr na 55% a ministr financí Kalousek je „ok“ s o 1-2 mld. Kč nižší dividendou pro státní rozpočet. Daniel Beneš potvrdil, že tendr na rozšíření JE Temelín bude o jeden rok zpožděn a že by měl být vítěz znám do roku 2013, i když si myslí, že elektřina z rozšířeného Temelín nebude nutná před rokem 2023. Současně připustil, že by ČEZ nemusel stavět další reaktory (Dukovany), protože ČEZ vidí slabou poptávku po elektřině a rostoucí kapacity obnovitelných zdrojů (HN).
Očekáváme, že dividendy víceméně zůstanou okolo 50 Kč za akcii (pokles z 53 Kč), když očekáváme růst dividendového výplatního poměru na 60%. 55% dividendový výplatní poměr z 42 mld. Kč by znamenal dividendu 43,5 Kč na akcii ze zisku v roce 2011 a 49 Kč na akcii ze zisku za letošní rok. Zprávy jsou lehce negativní, ale vzhledem k tomu, že odhady jsou podle HN, realita se může lišit. (R. Kramule, P. Bártek, Analytici, brokerjet České spořitelny)
Fortuna: Sazka ve vážných problémech
Dnes je termín pro Sazku zaplatit dluh v objemu 400 mil. Kč, který byl nedávno koupen Radovanem Vítkem. Sazka již naznačila, že nebude schopná splnit své povinnosti a navíc, že pravděpodobně nebude schopná zaplatit v lednu úroky za dlouhodobý dluh a GŘ vyjednává restrukturalizaci dluhu (HN).
Věříme, že Sazka najde řešení těchto problémů, ale současně její slabá situace by měla být pozitivní pro Fortunu a její plánovaný loterijní projekt. (R. Kramule, V. Kmínek, Analytici, brokerjet České spořitelny)
S&P500 zpátky na dvouletém maximu
Včera americké akciové indexy mírně rostly a vrátily se na dvouletá maxima (S&P 500 +0,62%, Nasdaq +0,77%). Listopadový počet nově zahájených staveb domů překonal očekávání a navíc došlo k revizi údaje z předchozího měsíce. Počet stavebních povolení meziměsíčně klesl o 4% (oč. +1,5% m/m). Naopak nové žádosti v nezaměstnanosti se snížily na 420 tis. (oč. mírný růst na 425 tis.). V 16h SEČ vychází listopadové předstihové indikátory (oč. m/m růst o 1,1%). Výrazně oslabovaly akcie vydavatelů platebních karet Visa (-12,7%) a Mastercard (-10,3%) poté, co Fed navrhl limitní výši transakčního poplatku na 12c, přičemž v současnosti v průměru dosahuje 1% z objemu transakce. Asijské akciových indexy se obchodovaly téměř beze změny (Nikkei -0,07%, Hang Seng +0,2%). V Japonsku nejvíce posilovaly opět banky a naopak nejvíce klesal subsektor mobilních operátorů. V 10h SEČ vychází prosincový podnikatelský index IFO, kde se očekává mírný m/m pokles na 109b. kvůli očekávaném poklesu budoucích očekávání. Evropské indexy začínají den mírným posílením. Index pražské burzy se obchoduje v blízkosti včerejší závěrečné hodnoty. V pondělí dochází k pravidelné změně báze indexu PX: nejvíce si polepší akcie Komerční banky (z 15,77% na 17,7%) a naopak nejvíce klesne váha TO2 ČR (z 15,56% na 13,76%). (Martin Krajhanzl, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.