Neděle 20. června. Svátek má Květa.

ČEZ podle šéfky SÚJB zřejmě v tomto roce již nestihne získat licenci pro Dukovany 1

06.11.2015 | 14:21 0 Komentářů

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová pro agenturu Bloomberg uvedla, že ČEZ pravděpodobně do konce letošního roku nestihne dodat veškerou dokumentaci potřebnou pro prodloužení licence na provoz 1. bloku v Dukovanech o dalších 10 let. Prvnímu bloku Dukovan na konci letošního roku vyprší licence a podle původních předpokladů ji měl do konce roku získat. Podle Drábové je však pravděpodobné, že ČEZ dostane na začátku roku 2016 několik týdnů prostor na to, aby potřebné dokumenty dodal a licenci následně získal. Provoz Dukovan 1 by tak na počátku příštího roku neměl být ohrožen.

My stále předpokládáme, že ČEZu bude nakonec licence na další provoz Dukovan 1 udělena. Neudělení licence bychom hodnotili negativně, jelikož by to podle našich odhadů znamenalo značný výpadek v produkci elektřiny, když roční výroba jednoho bloku Dukovan (celkem jsou čtyři) by se měla pohybovat kolem úrovně 3800 GWh. Neudělení licence pro Dukovany 1 by tak podle našich odhadů znamenal roční výpadek do EBITDA zisku v rozmezí 2 – 3 mld. Kč. Znovu však opakujeme, že vidíme jako velmi pravděpodobné, že Dukovany 1 licenci získají.

Proces žádostí o prodloužení licence bude v souladu s očekáváním pokračovat i v příštích letech, když Dukovanům 2 vyprší současná licence na konci roku 2016 a Dukovanům 3 a 4 na konci roku 2017. ČEZ již dříve indikoval, že má zájem provozovat jadernou elektrárnu Dukovany ještě cca 20 let, tedy zhruba do období 2035 – 2040. Poté by měla tato elektrárna ukončit svoji životnost.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.