Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

ČEZ po Škodě JS požaduje 611 mil. Kč kvůli neplánovaným odstávkám na jaderných elektrárnách

24.11.2016 | 10:20 0 Komentářů

ČEZ dnes v krátké tiskové zprávě uvedl, že ve středu 23. října podal u soudu žalobu vůči společnosti Škoda JS, ve které uplatňuje náhradu škody ve výši 611 mil. Kč v souvislosti s neplánovanými odstávkami na svých jaderných elektrárnách způsobené kontrolami svarů.

ČEZ již letos v červnu (informovali jsme zde) naznačoval, že bude po Škodě JS požadovat náhradu škody. ČEZ již dříve uvedl, že ztráty z loňských neplánovaných odstávek činily 2,5 mld. Kč. Za letošní rok by se pak ztráty, podle vyjádření managementu, měly pohybovat kolem 3 mld. Kč. V tomto kontextu tak hodnotíme požadovanou náhradu škody ve výši 611 mil. Kč jako nízkou, byť ne všechny neplánované odstávky byly způsobeny kontrolou svarů. Nicméně dle vyjádření mluvčího ČEZu Ladislava Kříže pro Lidovky.cz částka nemusí být konečná, když společnost ještě nezná přesnou částku škod.

Každou snahu o získání náhrady škody vnímáme pozitivně. Vzhledem k tomu, že škody by se měly pohybovat v řádku miliard korun, očekáváme, že ČEZ ještě v budoucnu navýší žalovanou částku. Nepředpokládáme však jednoduchý proces, když Škoda JS vinu na neplánovaných odstávkách odmítá. Jeho výsledek tak lze v tuto chvíli těžko předvídat.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.