Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

ČEZ plánuje v Rumunsku investovat cca 1 mld. Kč do tamních sítí (+komentář analytika)

19.02.2018 | 14:49 0 Komentářů

Ředitel ČEZ v Rumunsku Martin Zmelík dnes v rozhovoru v Bukurešti řekl, že energetická skupina plánuje investovat zhruba 180 až 200 milionů lei (cca 1 mld. Kč) do tamních sítí.

ČEZ plánuje investovat mezi 180 miliony až 200 miliony lei (v přepočtu 1 mld. Kč při konverzním kurzu 5,435 Kč za 1 lei) do rumunských sítí. Dnes to v rozhovoru pro tamní média řekl ředitel ČEZ v Rumunsku Martin Zmelík. ČEZ podle něho neplánuje prodat větrné elektrárny, které má na pobřeží Černého moře. „Po mnoha legislativních změnách, které v minulých letech trh se zelenou elektřinou významně ovlivnily, se zdá, že se situace stabilizovala,“ řekl doslovně Zmelík.

„Prodej rumunského větrného parku již není téma. O prodeji management ČEZu vážně uvažoval zejména v roce 2014, kdy kvůli regulatorním zásahům docházelo k výraznému snížení podpory obnovitelných zdrojů a provozní ziskovost větrných elektráren posléze začala klesat z původních 2,6 mld. Kč ročně na úrovně kolem 1 mld. Kč. Od konce roku 2015 se však situace ohledně podpory OZE začala opět narovnávat, ČEZu byl obnoven příděl zelených certifikátů a navíc do zisků mohl zpětně zaúčtovat certifikáty, jejichž příděl byl pozastaven mezi roky 2013 a 2015. Provozní ziskovost za rok 2016 tak meziročně výrazně vzrostla o téměř 2 mld. Kč na 2,7 mld. Kč a za loňský rok pak očekáváme úroveň v rozmezí 2 – 2,5 mld. Kč. Ziskovost rumunského větrného parku se tak stabilizovala a ČEZ tedy nemá důvod uvažovat o prodeji,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.