Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

ČEZ oznámil prodloužení odstávky 2. bloku JE Dukovany (+komentář analytika)

06.08.2019 | 14:39 0 Komentářů

ČEZ dnes oznámil prodloužení odstávky 2. bloku jaderné elektrárny Dukovany kvůli kontrole parogenerátoru prostřednictvím speciálního zařízení.

—————————————————————————————————

Ilustrativní foto; Zdroj: FB stránka JE Dukovany

 —————————————————————————————————

Energetická skupina ČEZ dnes na svých webových stránkách zveřejnila zprávu o prodloužení odstávky druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany. Energetici musejí zkontrolovat problematický parogenerátor za pomoci speciálního manipulátoru, který byl dovezen z Temelína. Mimořádné kontroly by podle tiskového mluvčího ČEZ Jiřího Bezděka měly trvat několik dnů. Tím pádem se připojení bloku přesouvá předběžně na začátek září (předchozí odhad počítal s polovinou srpna).

„Byť se stále nedomníváme, že by to mělo negativně ovlivnit letošní výhled EBITDA, resp. očištěného čistého zisku posazený managementem ČEZu do rozpětí 57 – 59 mld. Kč, resp. 17 – 19 mld. Kč, tak opětovné prodloužení odstávky vnímáme jako další komplikaci. Podle systému REMIT by se měla odstávka protáhnout do cca 5. září, což podle našich odhadů znamená další výpadek výroby v objemu cca 235 GWh s nepříznivým dopadem do EBITDA kolem 0,2 mld. Kč. Pokud se ČEZu nepodaří alespoň částečně tyto problémy vykompenzovat zkrácením plánovaných odstávek u ostatních jaderných bloků, pak celkový účet za neplánovanou odstávku na druhém dukovanském bloku se dle naší predikce může pohybovat poblíž 0,6 mld. Kč a letošní výhled výroby z jádra může být ponížen k 30,4 TWh z původních 31,2 TWh,“ doplnil analytik Fio banky Jan Raška.

Již dřívější prodloužení odstávky na polovinu srpna komentoval náš analytik zde.

Akcie energetické skupiny se dnes na pražské burze obchodují v mírném záporu (-0,10 %).

 

Zdroj: ČEZ

 

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.