Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

ČEZ odeslal vyjádření zájmu o koupi podílu ve společnosti Slovenské elektrárne

19.11.2014 | 18:23 0 Komentářů

ČEZ dnes po uzavření trhu ve své tiskové zprávě oznámil, že společnosti Enel odeslal vyjádření zájmu o koupi 66% podílu v energetické firmě Slovenské elektrárne (SE). Mělo by se jednat o zaslání nezávazné nabídky, když Enel stanovil termín právě do dneška 19. listopadu. Bližší podrobnosti nebyly společností ČEZ zveřejněny. ČEZ jen oznámil, že v dopise vyjádřil potřebu detailní analýzy a řešení otevřených otázek spojených s výstavbou jaderné elektrárny Mochovce.

O zájmu ČEZu o podíl v SE se již hovoří několik měsíců (samotný management ČEZu poměrně otevřeně naznačoval zájem; již v minulých týdnech měly proběhnout jednání mezi ČEZem a představiteli slovenské vlády, která v SE drží 34 %), podání nezávazné nabídky by tak nemělo být pro trhy překvapením. Zprávu hodnotíme neutrálně, zítra při otevření trhu tak neočekáváme zásadnější reakci akcií ČEZu.

Jak jsme již komentovali v minulém týdnu, problematika dostavby Mochovců bude zřejmě zásadní a klíčová. Dostavba této jaderné elektrárny podle našeho názoru představuje největší riziko pro budoucí hospodaření SE. Domníváme se, že bez získání určitých garancí ze strany slovenské vlády spojených s dostavbou elektrárny, je akvizice 66% podílu v SE spíše méně pravděpodobná.

ČEZ není zřejmě jediný, kdo podal nezávaznou nabídku italskému Enelu. Enel není konkrétní, nicméně odhadujeme, že o podíl se mohou ucházet včetně ČEZu zhruba tři až čtyři společnosti (již dříve se spekulovalo o zájmu EPH či ruských společností, svoji roli může sehrát rovněž slovenská vláda).

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.