Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

ČEZ: o možnosti prodloužení životnosti Dukovan hovořil i premiér Andrej Babiš (+komentář analytika)

30.10.2018 | 16:48 0 Komentářů

Premiér Andrej Babiš sdělil ČTK, že ve hře je možnost prodloužit životnost jaderné elektrárny Dukovany o 10 let, což by mělo vyjít na 20 miliard korun.

Premiér Andrej Babiš sdělil ČTK, že ve hře je možnost prodloužit životnost jaderné elektrárny Dukovany o 10 let. Prodloužení její životnosti by mohlo na nákladech vyjít na 20 miliard korun. Její životnost by podle dosavadních předpokladů měla skončit kolem roku 2035. Mimo jiné se o této možnosti včera vyjadřovala i ministryně průmyslu a obchodu M. Nováková, o čemž jsme již informovali zde.

„Zatímco ještě v průběhu letošního roku se jevilo, že politická garnitura bude chtít mít do konce roku 2018 jasno ohledně řešení potenciální výstavby nového jaderného bloku, tak nyní se zdá, že daná problematika se může posunout za horizont letošního roku. Nahrávají tomu, jak včerejší vyjádření ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, tak dnešní slova premiéra Andreje Babiše o možném prodloužení životnosti Dukovan o deset let, tedy až do období kolem roku 2045. ČEZ si prodloužení životnosti této elektrárny dokáže představit, jak uvedla agentura Reuters.

Debaty týkající se možného pokračování výroby Dukovan za horizont roku 2035 vnímáme pozitivně. A to nejen z toho pohledu, že by se tím získalo více času na rozhodnutí jak se postavit k potenciální výstavbě nové jaderné elektrárny, ale rovněž čistě z ekonomického hlediska, když jaderné elektrárny jsou pro ČEZ nejrentabilnějším zdrojem. Pro ilustraci, v příštím roce by příspěvek Dukovan do provozního zisku EBITDA mohl dle našich odhadů činit kolem 10 mld. Kč, uvažujeme-li realizační cenu elektřiny cca 37 EUR/MWh, výrobní náklady poblíž 10 EUR/MWh a produkci 15 TWh. Byť se jedná o dlouhý časový horizont, se kterým mohou být spjata rizika ať již regulatorního, ekonomického či technického rázu a je potřeba brát rovněž v potaz investiční výdaje související s rozšířením životnosti (výše naznačených 20 mld. Kč; tyto investice by však měly být rozloženy v čase a v rámci velikosti ČEZu, jehož roční CAPEX se v posledních letech pohybují poblíž 30 mld. Kč, by neměly představovat zásadní položku) tak se domníváme, že prodloužení životnosti Dukovan by pro ČEZ mělo znamenat znatelný ekonomický přínos,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

Zdroj: ČTK

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.