Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

ČEZ: neplánovaná odstávka na 2. bloku Dukovan bude zřejmě o několik dní posunuta (komentář)

25.09.2015 | 15:40 0 Komentářů

Neplánovaná odstávka na 2. bloku jaderné elektrárny Dukovany může být prodloužena o několik dní, uvedly to dnes agentury Reuters a Bloomberg s odkazem na tiskového mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka. Společnost ČEZ již 17. září oznámila, že od 17., resp. 18. září neplánovaně odstavila 2. a 3. blok Dukovan (celkem Dukovany mají 4 bloky, každý s instalovaným výkonem cca 510 MW). Tyto dva bloky měly být podle dřívějších zpráv odstaveny do 16. října. Aktuálně tak ČEZ posouvá odhad odstávky u 2. bloku o několik dní, dle informací Reuters by mohl být odstaven zhruba do 25. října.

Odhadujeme, že tato neplánovaná odstávka u 2. a 3. bloku Dukovan může znamenat výpadek výroby kolem 740 GWh. Jak jsme uvedli v našem dřívějším komentáři (naleznete zde), ČEZ se od letošního června potýká s poměrně značnými neplánovanými odstávkami na svých jaderných elektrárnách (zejména v Temelíně). Včetně výše zmíněné odstávky na 2. a 3. bloku Dukovan tak celkový výpadek letošní produkce odhadujeme kolem 2500 GWh.

Jak jsme komentovali již v první polovině září, stále se domníváme, že ČEZ kvůli neplánovaným výpadkům výroby na svých jaderných elektrárnách může dále snížit svůj výhled hospodaření na letošní rok. Již v polovině srpna (při ohlašování výsledků za 2Q 2015) ČEZ snížil výhled EBITDA zisku (i kvůli červencové neplánované odstávce v Temelíně) ze 70 mld. Kč na 68 mld. Kč, při ponechání výhledu čistého zisku na 27 mld. Kč. Nyní podle našich odhadů hrozí, že letošní výhled EBITDA může být ponížen na úroveň 66 – 67 mld. Kč a čistý zisk upraven k úrovni 26 mld. Kč. Očekáváme, že management ČEZu nezveřejní aktualizovaný výhled hospodaření dříve než 10. listopadu, kdy bude oznamovat výsledky za 3Q 2015.

Akcie ČEZu od začátku letošního srpna zkorigovala o zhruba 17 % na aktuální úrovně těsně pod hladinu 500 Kč. Domníváme se, že problémy s neplánovanými odstávkami mohou být z větší části již započítány v ceně akcie a na aktuálních úrovních shledáváme akcie ČEZu jako atraktivní. Nadále se držíme předpokladu, že i v příštím roce by mohl ČEZ vyplatit dividendu blízko úrovně 40 Kč, což při aktuální ceně akcie indikuje atraktivní dividendový výnos kolem 8 %.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.