Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

ČEZ: několik investorů projevilo zájem o bulharská aktiva ČEZu

27.01.2017 | 15:49 0 Komentářů

Několik investorů projevilo zájem o bulharská aktiva ČEZu. Společnost ČEZ o tom informovala v tiskové zprávě. ČEZ, který v Bulharsku provozuje distribuční a prodejní společnost a rovněž tam vlastní uhelnou elektrárnu Varna (která však od začátku roku 2015 nevyrábí z důvodu nesplnění ekologických limitů), se v této zemi dlouhodobě potýká s nepříznivým regulatorním prostředím, což vytváří negativní tlak na jeho ziskovost. Roční provozní zisk EBITDA z bulharských aktiv se v posledních letech pohybuje na relativně nízkých hodnotách, v rozmezí 1 – 1,5 mld. Kč.

ČEZ vstoupil do Bulharska v roce 2005, kdy koupil 67% podíl v distribuční a prodejní společnosti za 7 mld. Kč. Posléze v roce 2006 získal 100% podíl v elektrárně Varna za 5,2 mld. Kč.

ČEZ je s podnikáním v Bulharsku dlouhodobě nespokojen, zejména z důvodu nepříznivých regulatorních rozhodnutí již několikrát přistoupil k tvorbě jednorázových odpisů (opravných položek) v řádu několika miliard korun. V roce 2013 byl ČEZ ve sporu s tamním regulátorem, jenž mu tehdy hrozil i odebráním distribuční licence. Loni v červenci ČEZ zahájil mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku kvůli neochránění investice (informovali jsme zde). Případný prodej bulharských aktiv by tak pro nás nebyl z výše uvedených důvodů překvapením.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.