Úterý 02. června. Svátek má Jarmil.

ČEZ: nedostatek hnědého uhlí během tří let?

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Ministerstvo průmyslu zahájí analýzu vlivu očekávaného nedostatku hnědého uhlí na ceny tepla (některé odhady očekávají i ztrojnásobení cen), které se očekává během následujících tří let. Někteří experti namítají, že se jedná o dodatečný tlak na politiky, aby zvážili posunutí územních limitů na těžbu uhlí (HN).
ČEZ má své vlastní doly, ale také 30-50% uhlí kupuje. Je těžké odhadnout „očekávaný nedostatek“ dodávek, ale obdobné komentáře mohou být součástí vyjednávání těžařů o zvýšení cen. Pro ČEZ je toto zvláště důležité s ohledem na spor o dodávkách uhlí od společnosti Czech Coal a jejich cen. Jakékoli významné zvýšení cen by bylo negativní, protože si nemyslíme, že by mohlo být převedeno na spotřebitele. Současné ceny jsou okolo 30 Kč za GJ, zatímco importované hnědé uhlí je okolo 70 Kč za GJ. Záležitost budeme dále sledovat. Zatím nečekáme vliv na ceny akcií. (R. Kramule, P. Bártek, Analytici, brokerjet České spořitelny)

Unipetrol: pokus o změnu managementu České rafinérské
Unipetrol se údajně na zítřejší valné hromadě pokusí o změnu managementu České rafinérské (HN).
Protože Unipetrol drží 51% podíl v České rafinérské, může vzásadě udělat, co chce. V minulosti se však pokoušel najít vhodné kandidáty ve spolupráci se zbývajícími akcionáři. (R. Kramule, Analytik, brokerjet České spořitelny)

První týdenní oslabení amerických akciových indexů od listopadu
V pátek se americké akciové trhy obchodovaly smíšeně a v týdenní bilanci tak poprvé od listopadu oslabily. (S&P 500 +0,24%, Nasdaq -0,55%). V 16h SEČ se zveřejňuje lednová spotřebitelská důvěra (oč. m/m zlepšení na 54,2b.) a listopadový index cen domů (oč. m/m stagnace). Výsledková sezona v pátek pokračovala v solidních výsledcích: čistý zisk na akcii General Electric dosáhl 0,36$ (oč. 0,32$), Bank of America 0,3$ (oč. 0,213$) a Schlumberger 0,85$ (oč. 0,776$). Z 57 společností zahrnutých v indexu S&P500, které zatím reportovaly své kvartální výsledky, jich 42 překonalo konsensus trhu. Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně (Nikkei +0,69%, Hang Seng -0,34%). V Japonsku nejvíce posilovali mobilní telefonní operátoři a naopak nejvíce oslabovali maloobchodní prodejci. V 9:30h SEČ bude v SRN zveřejněn lednový index nákupních managerů ve službách v SRN (oč. m/m zvýšení na 59b.) a ve výrobě (oč. m/m stagnace na 60,9b.). Obě hodnoty jsou výrazně nad úrovní 50b., která značí expanzi. Evropské indexy začínají den mírným posílením. Index pražské burzy zpočátku obchodování mírně klesá. Martin (Martin Krajhanzl, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.