Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

ČEZ musí SŽDC vrátit 1,1 mld. Kč (rozšířený komentář)

19.09.2019 | 10:01 0 Komentářů

ČEZ podle rozhodnutí Městského soudu musí SŽDC vrátit 1,1 mld. Kč (plus příslušenství, tzn. zejména úroky z prodlení, které by se měly pohybovat poblíž 0,2 mld. Kč). Tuto částku ČEZ již v rámci letitého sporu zaúčtoval ve 2Q 2015 do provozního zisku EBITDA. Soudní spor však v průběhu posledních čtyř let pokračoval a nakonec se překlopil v neprospěch energetické společnosti. Již jsme informovali, že v posledních měsících se spor příliš nevyvíjel ve prospěch ČEZu, dnešní zpráva tak může být již částečně započítána v ceně akcie. Zpráva je nicméně negativní a zřejmě ovlivní letošní výhled EBITDA, resp. očištěného čistého zisku, který se tak podle našeho názoru může dostat na spodní hranu rozpětí 57 – 59 mld. Kč, 17 – 19 mld. Kč.

ČEZ ve své tiskové zprávě uvedl, že do tří dnů od doručení písemného rozhodnutí Městského soudu částku uhradí. Nicméně s názorem soudu nesouhlasí a podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Domníváme se, že aktuální situace ovlivní i druhý totožný spor se SŽDC o objednanou, ale neodebranou elektřinu z roku 2011 o cca 1,3 mld. Kč. (výše zmíněných 1,1 mld. Kč se týká roku 2010). Se získáním částky 1,3 mld. Kč ČEZ v podstatě počítal již v roce 2017. Aktuální rozhodnutí Městského soudu však situaci obrací a nyní se nejeví jako příliš reálné, že se ČEZu v budoucnu podaří vysoudit výše zmíněných 1,3 mld. Kč.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.