Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

ČEZ kupuje projekt větrného parku v Rumunsku

27.08.2008 | 13:16 0 Komentářů

ČEZ dnes oznámil, že koupil od společnosti Continental Wind Partners (CWP) projekt větrných farem Fontanele a Cogealac v Rumunsku o celkovém instalovaném výkonu 600 MW. Projekt větrných farem bude instalován 17 km od pobřeží Černého moře. Investice ČEZu do výstavby této větrné farmy dosáhne celkem 1,1 mld. EUR (27 mld. Kč, 45,6 Kč/akcii). Investiční náklady na samotné technologie dle ČEZu dosáhnou 600 mil. EUR (14,7 mld. Kč, 24,8 Kč/akcii). Zbytek jsou náklady za pozemky, poplatky developerovi (CWP) atd. To, že se ČEZ zajímá o tento projekt, bylo trhu již známo, proto není oznámení koupi překvapivé pro nás ani pro trh. ČEZ tak bude mít v Rumunsku i výrobní základnu (vlastní zde již distribuční společnost). Díky tomuto projektu by ČEZ měl mít 30% podíl na výrobě obnovitelných zdrojů v Rumunsku. Doposud zde bylo instalováno jen 7 MW větrných elektráren. ČEZ má zatím ve větrných elektrárnách pouze 2 MW. Celkový instalovaný výkon ČEZu by tak díky tomuto projektu měl stoupnout zhruba o 4,2 % (na 14 892 MW).
Společnost CWP bude dále řídit výstavbu projektu, na níž se budou podílet mezinárodní stavební společnosti. Výstavba první etapy (instalovaný výkon 347,5 MW) může být zahájena prakticky ihned a do provozu by měla být uvedena v již v roce 2009. Druhá etapa projektu, o výkonu 252,5 MW, by měla být uvedena do provozu do konce roku 2010. Projekt větrného parku je v souladu se strategií ČEZu soustředit se na výstavbu elektráren na obnovitelné zdroje, jádro a plyn.
ČEZ nesdělil podrobnosti o způsobu financování projektu. Vzhledem k nízké zadluženosti společnosti (D/E 0,9, zatímco průměr v sektoru je více než 2) a silné schopnosti generovat finanční prostředky však předpokládáme významné zapojení dluhového financování. I pokud by ČEZ financoval dluhem nákup celého projektu, zadluženost firmy by vzrostla jen zhruba na D/E 1,1. Roční využití instalovaného výkonu by mělo dosahovat kolem 28 %, což je výrazně více (příznivější potenciál) než využití instalovaného výkonu větrných elektráren v ČR. ČEZ by jako výrobce měl za výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů dostávat tzv. zelené certifikáty. Návratnost celého projektu bude záviset na využití instalovaného výkonu v dalších letech, ceně elektřiny (garantovaný výkup po dobu patnácti let) a ceně za zelené kredity.
Zprávu hodnotíme celkově neutrálně. Akcie ČEZu se nyní obchodují za 1229 Kč (-0,9 % d/d), důvodem poklesu je obecně negativní sentiment vůči akciím energetických firem.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.