Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

ČEZ: konferenční hovor s managementem

08.11.2016 | 19:40 0 Komentářů

Dnes se od 16h konal konferenční hovor s managementem společnosti ČEZ.

Z probíraných témat zmiňme např. situaci v Polsku týkající se potenciální výstavby větrných elektráren, jenž spadá pod 100 % vlastněnou dceřinou firmu Ecowind. ČEZ dnes oznámil, že do EBITDA zaúčtoval opravné položky k projektům Ecowindu v hodnotě 0,4 mld. Kč (do čistého zisku za 3Q 2016 negativní dopad ve výši 0,3 mld. Kč, do očištěného čistého zisku, jenž je základnou pro výplatu dividendy, se však tento necashový náklad nezahrnuje), a to v souvislosti s aktuálním vývojem polské legislativy, která znevýhodňuje výstavbu nových větrných parků.

ČEZ měl původně v Polsku relativně smělé plány ohledně výstavby větrných elektráren čítající zhruba 700 MW instalované kapacity. Menší část projektů v řádu desítek MW již získala pravomocné rozhodnutí EIA, resp. stavební povolení. Nepříznivý vývoj legislativy však přináší nejistoty a de facto dochází k pozastavení projektů a je nyní obtížné odhadovat, v jakém objemu a zda vůbec dojde k nějaké výstavbě větrníků. Hodnotu projektů Ecowindu ČEZ odhaduje na cca 1,2 mld. Kč, aktuálně tak ČEZ odepisuje 0,4 mld. Kč. Podle slov finančního ředitele Martina Nováka se nová legislativa netýká projektů, jenž již získaly stavební povolení. Novák tak nepředpokládá, že by ČEZ odepsal celou hodnotu projektů. Podle našeho názoru v budoucnu nelze vyloučit další oprávky, pokud si ČEZ vyhodnotí, že další projekty jsou vzhledem k nové legislativě neprofitabilní. Nicméně vzhledem k celkové hodnotě projektů ve výši 1,2 mld. Kč by se nejednalo o výrazné odpisy, násobně nižší ve srovnání s opravnými položkami, které ČEZ v průběhu posledních let zaúčtoval např. k rumunským větrným parkům a bulharské distribuci (např. v roce 2014 to bylo 7,3 mld. Kč a v roce 2015 3,7 mld. Kč).

Na konferenčním hovoru dále např. zaznělo, že nová uhelná elektrárna Ledvice by se měla naplno rozjet začátkem roku 2017. Management ČEZu rovněž zopakoval, že v příštím roce bude očekávat rozhodnutí soudu ohledně sporu se SŽDC o další cca 1 mld. Kč. Management předpokládá, že SŽDC, stejně jako v roce 2015, opět rozhodne ve prospěch ČEZu. Hovor se dotkl také problematiky produkce jaderných elektráren. ČEZ očekává delší odstávky i v průběhu roku 2017, výhled produkce z jádra na příští rok však nekonkretizoval. Podle našeho názoru by však odstávky v roce 2017 související s kontrolou svarů již neměly být tak robustní a aktuálně odhadujeme, že výroba z jádra by mohla dosahovat alespoň 27 TWh, což by bylo navýšení z letošních očekávaných 24,4 TWh.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.