Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

ČEZ: konferenční hovor, divestiční proces, dividenda, čísla za 3Q20 a indikace celoročního výsledku

10.11.2020 | 20:14 0 Komentářů

Téma divestičního procesu se řešilo i na dnešním konferenčním hovoru s managementem ČEZu. Nebylo řečeno nic nového, když byly zmíněny tři možnosti využití získaných finančních prostředků z prodeje rumunských, bulharských a polských aktiv: za prvé, hotovostní příliv se využije na snížení zadlužení; za druhé, použijí se na investice do rozvojových aktivit souvisejících s OZE a ESCO službami. A za třetí, stále je zmiňováno i možné využití na výplatu dividendy. Z dnešních vyjádřeních je patrné, že management se zdráhá použít termín mimořádná dividenda, resp. vypadá to, že nebude mít v plánu svolávat mimořádnou valnou hromadu k eventuálnímu projednání mimořádné dividendy, nýbrž může být spíše snaha zohlednit očekávaný příliv peněžních prostředků z divestičního procesu v návrhu běžné dividendy, jež je schvalována na červnové řádné valné hromadě. Z našeho pohledu není ani tak podstatné, jakou management společnosti volí rétoriku. Důležité je, že možnost zvýšené dividendy byla dnes vyřčena. Z dnešních vyjádřeních managementu je patrné, že pokud by se prodej rumunských aktiv podařilo vypořádat do poloviny příštího roku (tedy do doby konání červnové řádné valné hromady), pak by vyšší dividenda mohla být potenciálně vyplacena v rámci obvyklého řádného termínu pro výplatu běžné dividendy, tedy začátkem srpna příštího roku.

Námi odhadovaný příjem z prodeje zahraničních aktiv převyšující 40 mld. Kč [Rumunsko: v blízkosti 30 mld. Kč (management zatím nechce zveřejnit cenu, jež byla nedávno dohodnuta s kupující společností Macquarie); Bulharsko: měla by být v platnosti již dříve uzavřená cena 335 mil. EUR (v závislosti na kurzovém přepočtu se jedná o range 8,6 – 9 mld. Kč, Polsko: cca 5 mld. Kč, tedy celkem cca 43 – 44 mld. Kč] by měl podle našeho názoru vytvořit dostatečný prostor pro naplnění všech výše zmíněných možností využití cash flow z divestičního procesu. Čistý dluh by se dle našich predikcí měl v příštím roce díky přílivu výše zmíněných prostředků postupně snižovat z aktuální úrovně 2,43x k hladině 2x násobku EBITDA, a to i při uvažovaných relativně vyšších CAPEX (investičních výdajích) v rozmezí 36 – 37 mld. Kč. Při této konstelaci bude mít podle našeho názoru ČEZ dostatečný prostor vyplatit mimořádnou dividendu v rozmezí 10 – 20 Kč na akcii (po odblokování prodeje bulharských aktiv se přikláníme spíše k úrovni na horní hraně intervalu), aniž by se zadluženost výrazněji odchýlila od hranice 2x.

Dnes byly oznámeny aktualizované termíny dokončení divestičního procesu. Transakce s rumunskými aktivy by mohla být dle slov finančního ředitele Martina Nováka vypořádána v 1Q nebo 2Q příštího roku, prodej bulharských aktiv musí být ještě schválen tamním energetickým regulátorem (ČEZ nyní očekává dokončení transakce v průběhu roku 2021) a rovněž prodej dvou polských uhelných elektráren by mohl být dotažen v roce 2021.

ČEZ dnes svými čísly za 3Q 2020 potvrdil, že má za sebou vydařený kvartál se slušným růstem ziskovosti. I když některé analytické odhady byly o něco více optimistické než byla vykázaná skutečnost, tak hospodářské výsledky za letošní 3Q v podstatě naplnily tržní konsensus a mírně překonaly naši prognózu (o 0,7 mld. Kč na úrovni EBITDA zisku, resp. o 0,6 mld. Kč na úrovni očištěného čistého zisku). Velmi slušně, v objemu 1,5 mld. Kč, přispěla do EBITDA výroba z jaderných elektráren. Čistý efekt z meziročně vyšších prodejních cen silové elektřiny (+1,3 mld. Kč) byl lehce vyšší než jsme předpokládali (+1,1 mld. K) díky příznivějšímu vývoji nákladů na emisní povolenky. Mírně lepší provozní ziskovosti než jsme očekávali bylo dosaženo i v distribučním a prodejním segmentu, a to napříč trhy (tzn. jak na stěžejním tuzemského trhu, tak v Rumunsku a Bulharsku). Je tedy zřejmé, že ČEZ se zatím velmi slušně vyrovnává s negativními důsledky koronavirové krize, které by se dle vyjádření společnosti měly pohybovat kolem úrovně 3 mld. Kč (původní indikace se blížily ke 4 mld. Kč), což je vzhledem k velikosti ČEZu omezený dopad. Z menších segmentů bychom zmínili ještě příznivé výsledky rumunské výroby, když tamní větrné parky těžily z vyššího objemu produkce a vyšších cen elektřiny.

Mírně lepší čísla na provozní úrovni hospodaření než jsme očekávali se pak přelila i do finanční části výsledovky, kde se podle předpokladů již od letošního 3Q začalo na velikosti nákladových úroků (meziroční pokles z 1,4 mld. Kč na 1,2 mld. Kč) pozitivně projevovat refinancování dluhopisů za výrazně nižší úrokové sazby. Očištěný čistý zisk za 3Q 2020 tak dosáhl úrovně 2,3 mld. Kč, přičemž naše predikce činila 1,7 mld. Kč a průměrné tržní odhady se pohybovaly na hladině 2,1 mld. Kč (dle průzkumu Reuters), resp. 2,4 mld. Kč (dle průzkumu ČEZu).

Námi očekávané vylepšení výhledu EBITDA na horní hranu intervalu 62 – 64 mld. Kč se naplnilo, když ČEZ dnes upřesnil prognózu na rovných 64 mld. Kč (loni ČEZ dosáhl 60,2 mld. Kč). Na úrovni očištěného čistého zisku jsme rovněž očekávali úpravu směrem vzhůru, resp. do horní poloviny intervalu 21 – 23 mld. Kč. ČEZ nakonec upřesnil na rovných 23 mld. Kč (za rok 2019 ČEZ vykázal 18,9 mld. Kč).

Poslední kvartál letošního roku by měl být na úrovni EBITDA meziročně slabší, ať už kvůli předpokládané nižší výrobě z jádra (i uhlí) či kvůli příznivému výsledku z obchodování s komoditami ve 4Q 2019 (celkově tak loňský 4Q představuje relativně vysokou srovnávací základnu). I přes předpokládaný nevýrazný letošní 4Q (dle našich prvních odhadů predikujeme meziroční pokles EBITDA o 11 % na 13,8 mld. Kč) nám dnes zveřejněná čísla za 3Q indikují celoroční EBITDA na hladině 64,7 mld. Kč a tedy překonání výhledu ČEZu. Na úrovni očištěného čistého zisku však za 4Q 2020 dle prvních predikcí předpokládáme meziroční zlepšení z úrovně 4,1 mld. Kč na cca 4,5 mld. Kč (pozitivní vliv sehraje mimořádný hotovostní příjem od státu ve formě úroků z prodlení ve výši 1,5 mld. Kč). To pak podle našich aktuálních prognóz indikuje celoroční čistou ziskovost ve výši 23,1 mld. Kč.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.