Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

ČEZ: komentář k výsledkům za 1Q 2020

12.05.2020 | 08:52 0 Komentářů

ČEZ dnes představil za první letošní čtvrtletí velmi dobrá čísla, která na úrovni zisků výrazněji překonala jak naše odhady, tak očekávání trhu. EBITDA zisk meziročně vzrostl o 21,6 % na 25,9 mld. Kč, zatímco my jsme předpokládali 22,2 mld. Kč a tržní konsensus byl posazen na hladinu 21,7 mld. Kč.

ČEZu se nad očekávání dařilo zejména v jeho nejdůležitějším a největším segmentu, tedy v tradiční energetice. Více než jsme očekávali se do ziskovosti za 1Q 2020 projevoval meziroční nárůst realizačních cen elektřiny, ČEZ nadále vykazoval i dobré výsledky z obchodování s komoditami a nad očekávání profitoval ze spreadu mezi tuzemskými a německými cenami silové elektřiny. Celkově segment tradiční energetiky vykázal výrazný meziroční příspěvek do EBITDA ve výši 3 mld. Kč, zatímco náš odhad byl posazen v blízkosti 1 mld. Kč. Velmi slušné výsledky však vykázaly i menší segmenty jako tuzemský a překvapivě i bulharský a rumunský byznys, kdy se dařilo jak prodeji, tak distribuci.

Vydařený kvartál na provozní úrovni hospodaření se projevil i do konečného výsledku, když očištěný čistý zisk za 1Q 2020 meziročně vzrostl o 33,7 % na 13,9 mld. Kč, což výrazně překonalo odhady posazené kolem hladiny 10,5 mld. Kč.

V důsledku koronavirové krize a jejího dopadu na tuzemskou ekonomiku je ČEZ opatrnější ohledně letošního výhledu, který byl upraven mírně níže. Nově ČEZ letos počítá s EBITDA ziskem ve výši 61 – 64 mld. Kč (předchozí interval činil 63 – 65 mld. Kč) a s očištěným čistým ziskem na úrovni 19 – 22 mld. Kč (původní rozpětí bylo 21 – 23 mld. Kč).

Celkově však s ohledem na silná čísla za 1Q 2020 hodnotíme dnešní výsledkový report pozitivně.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.