Neděle 05. prosince. Svátek má Jitka.

ČEZ: komentář k výsledkům hospodaření za 3Q 2021

09.11.2021 | 08:42 0 Komentářů

ČEZ vykázal silné výsledky za letošní třetí čtvrtletí. Provozní zisk EBITDA meziročně vzrostl o 30,3 % na 15,9 mld. Kč, čímž ještě o 6 % překonává náš poměrně optimistický odhad posazený na hladinu 15 mld. Kč. Tržní odhady pak vykázaná provozní ziskovost překonává o výrazných 16 %, když analytický konsensus se pohyboval ve výši 13,7 mld. Kč. Očištěný čistý zisk se zvýšil z loňských 2,3 mld. Kč na 5,6 mld. Kč, což je v souladu s naším očekáváním (náš odhad byl na horní hraně tržního konsensu) a více než předpokládal trh, jehož odhady byly dle mediánu posazeny na úrovni 4,2 mld. Kč.

Podle našich předpokladů se na vydařeném třetím kvartálu nejvíce podílel výrobní segment, tedy největší, nejdůležitější a nejrentabilnější divize ČEZu. Provozní ziskovost tohoto segmentu navíc ještě překonala naše očekávání, když se nad odhady vyvíjel zisk z tradingu (+1,8 mld. Kč), dále ČEZ pozitivně překvapil příspěvkem 0,6 mld. Kč plynoucí ze spreadů mezi německými a tuzemskými cenami silové elektřiny a rovněž více než jsme čekali činila kompenzace negativních přeceňovacích vlivů z prvního pololetí. Potěšil nás rovněž těžební segment, jenž vykázal o 0,3 mld. Kč vyšší provozní zisk, než jsme očekávali. Výkonnost distribuce a prodeje byla v souladu s našimi předpoklady.

Celkově výsledky za 3Q 2021 hodnotíme pozitivně.

ČEZ dále zvyšuje výhled letošního hospodaření. Na úrovni EBITDA jen mírně, když vylepšuje dolní hranu rozpětí z původních 58 – 60 mld. Kč na 59 – 60 mld. Kč. Na úrovni očištěného čistého zisku pak o něco výrazněji, konkrétně z 18 – 20 mld. Kč na 19 – 21 mld. Kč. Na první pohled se nám jeví úprava výhledu (i vzhledem k dobrým výsledkům za 3Q 2021) jako poměrně konzervativní, když naše aktuální predikce letošní EBITDA, resp. čisté ziskovosti se pohybuje poblíž 61 mld. Kč, resp. 22 mld. Kč.

Ziskovost za 3Q 2021 výrazně nad odhady trhu, výhled vylepšen. Z celkového pohledu dnešní výsledkový report vyznívá pozitivně.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.