Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

ČEZ informoval, že odstávka 4. bloku JE Dukovany skončí o víkendu (+komentář analytika)

19.04.2018 | 14:46 0 Komentářů

ČEZ informoval, že odstávka 4. bloku JE Dukovany skončí o víkendu. Posléze energetická společnost informovala i o kontrolách 3. bloku, které začnou 22.4. a odstávka skončí 12. května.

ČEZ dnes na svých webových stránkách oznámil, že odstávka čtvrtého bloku JE Dukovany skončí tento víkend. Čtvrtý blok v Dukovanech dnes začali energetici připravovat na zahájení výroby. Ukončeny byly kontroly včetně potřebných úprav a započala již fáze náběhu bloku, kdy budou provedeny veškeré potřebné zkoušky před opětovným spuštěním bloku. Blok byl odstaven před týdnem z důvodu kontrol potrubí na sekundární části parogenerátoru. 

Energetici preventivně zkontrolují také stejné části technologie na třetím a prvním bloku. S kontrolami spojenou odstávku třetího bloku využijí k provedení některých plánovaných činností a zefektivnění letošní odstávky pro výměnu paliva. Kontroly na třetím bloku budou zahájeny 22.4., přičemž odstávka by měla být ukončena 12. května. „Tuto krátkou odstávku využijeme k provedení řady prací, díky kterým budeme moci následně optimalizovat plánovanou odstávku pro výměnu paliva, která je plánovaná na zimu 2018/2019,“ doplnil v tiskové zprávě přímo ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

O odstávce čtvrtého bloku JE Dukovany jsme informovali zde.

„O uvažovaných kontrolách na 1. a 3. bloku ČEZ informoval již v minulém týdnu. Detailnější zprávy byly sděleny dnes. Kontrola na 3. bloku bude nakonec trvat 21 dní, což již hodnotíme jako delší odstávku, která může mít podle našich odhadů negativní dopad do výroby kolem 225 GWh a nepříznivý dopad do EBITDA v rozmezí 100 – 150 mil. Kč. Domníváme se, že ČEZ by teoreticky mohl tuto neplánovanou odstávku alespoň částečně kompenzovat zkrácením plánované odstávky, jejíž začátek je prozatím očekáván cca 23. listopadu a měla by se přehoupnout do začátku roku 2019. I tak však dnešní detailnější informace o odstávce na třetím bloku Dukovan hodnotíme mírně negativně. Zatím to tak vypadá, že plán ČEZu vyrobit z jádra v letošním roce 29,7 TWh je v ohrožení. Podle našich odhadů to zatím vypadá na produkci poblíž 29,4 TWh (pro srovnání, v roce 2017 ČEZ vyrobil 28,3 TWh),“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

„ČEZ dále sdělil, že kontrola u prvního bloku Dukovan proběhne v rámci plánované odstávky, jenž by měla proběhnout od cca 11. 5. do 13. 7. 2018 (dle údajů REMIT). Její dopad do výsledků ČEZu tedy bude neutrální,“ doplnil Raška.

ČEZ dnes na pražské burze klesá o 0,46 %.

 

Zdroj: ČEZ

František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.