Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

ČEZ hlásí bezproblémový průběh odstávky na 1. bloku Temelína. Jaký je další plán letošních odstávek?

17.04.2020 | 15:23 0 Komentářů

ČEZ zatím hlásí bezproblémový průběh odstávky prvního temelínského bloku. Plánovaná odstávka na výměnu paliva započala v polovině března a měla by trvat do poloviny května, tedy standardní dva měsíce. Hladký průběh odstávek u Temelína má pro ČEZ důležitý význam, jelikož každý z jeho dvou bloků má instalovaný výkon cca 1000 MW a tudíž jakýkoliv neplánovaný výpadek tak má citelnější dopad do ziskovosti než je tomu u dukovanské elektrárny, jejíž jednotlivé čtyři bloky mají poloviční výkon.

ČEZ má ještě v plánu letos odstavit druhý temelínský blok, a to na dva měsíce od 12. června do cca 11. srpna. Odstávka druhého bloku Dukovan je pak naplánována od 25. září do zhruba poloviny listopadu. Poté naváže odstávka prvního dukovanského bloku, jejíž zahájení je očekáváno 20. listopadu a dle aktuálního harmonogramu by měla trvat do konce prosince (zda se posléze ještě protáhne do roku 2021, není známo, jelikož ČEZ zatím na příští rok neupřesnil plán). Na čtvrtém dukovanském bloku již plánovaná odstávka proběhla začátkem letošního roku.

Vedle prvního bloku Temelína je aktuálně v odstávce ještě třetí blok Dukovan. Ten měl být původně spuštěn koncem března, resp. začátkem dubna. ČEZ však před dvěma týdny oznámil (komentovali jsme zde) protažení odstávky až do začátku května. Pokud by však výše zmíněné odstavení prvního dukovanského bloku mělo skutečně začít až 20. listopadu, jeho letošní odstávka by tak činila necelý měsíc a půl, což by do značné míry kompenzovalo neplánovaný výpadek na dukovanské trojce.

ČEZ letos očekává zhruba meziročně stabilní výrobu z jádra ve výši 30,1 TWh. To bychom za normálních okolností hodnotili jako poměrně konzervativní výhled, když potenciál by měl činit kolem 31 – 31,5 TWh, nicméně vzhledem k aktuální koronavirové krizi a jejím negativním makroekonomickým dopadům se to zdá být rozumně posazená predikce.  

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.