Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

ČEZ emituje dluhopisy vyměnitelné za akcie MOL

28.01.2014 | 16:04 0 Komentářů

Společnost ČEZ dnes ve své tiskové zprávě oznámila, že zahajuje úpis emise dluhopisů v objemu 470,2 mil. EUR (cca 12,9 mld. Kč), které budou vyměnitelné za akcie maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL. Dluhopisy jsou splatné za tři a půl roku, konkrétně 4. srpna 2017, neponesou žádný kupón a výměnná cena byla stanovena ve výši 61,25 EUR za akcii, což znamená 35% prémii vůči dnešní tržní ceně akcie MOL (cca 13705 HUF nebo-li cca 45 EUR). Podle vyjádření společnosti budou mít vlastníci dluhopisů právo vyměnit dluhopisy za akcie od 25. ledna 2017. Emise těchto dluhopisů získala předběžný rating od agentury Moody’s ve výši A2, očekávaný rating od agentury Standard & Poor’s je A-. Jedná se o privátní úpis pro institucionální investory. Očekávané datum emise je 4. února 2014.

ČEZ vydáním těchto konvertibilních dluhopisů řeší opci na akcie MOL, která vypršela v minulých dnech. Společnost MOL tedy neuplatnila opci na odkup vlastních akcií od ČEZ a vypršením opce tak ČEZu zůstávají akcie MOLu.

ČEZ si tak touto emisí zajistil financování za nulový kupón a zároveň si zajistil 35% prémii v případě, že investoři budou mít o konverzi do akcií MOLu zájem. Zájem o případnou konverzi bude odvislý od tržní ceny akcie MOL. Pokud bude za tři roky cena akcie MOL na nižších úrovních, než je dnes, nebude podle našeho názoru ze strany investorů o konverzi příliš velký zájem.

Dnešní zprávu hodnotíme neutrálně.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.