Úterý 15. června. Svátek má Vít.

ČEZ: důležité body z dnešní tiskové konference, resp. konferenčního hovoru

10.11.2015 | 20:02 0 Komentářů

Po ranním oznámení výsledků hospodaření za 3Q 2015 následovala dopoledne tisková konference, resp. od 16h konferenční hovor s managementem ČEZu. Zejména na tiskové konferenci byla probírána některá zajímavá témata.

Řešila se např. aktuální situace týkající se zájmu ČEZu o německá aktiva švédské energetické společnosti Vattenfall. ČEZ aktuálně obdržel od Vattenfallu tzv. informační memorandum, což je rozsáhlá dokumentace popisující nabízená aktiva. Podle slov managementu tak nyní ČEZ začne podrobně analyzovat tuto dokumentaci a do 21. prosince 2015 dojde k rozhodnutí, zda ČEZ podá či nepodá indikativní (nezávaznou) nabídku. Zároveň, podle slov šéfa ČEZu Daniela Beneše, dochází a nadále bude docházet ke konzultacím s německou stranou ohledně budoucnosti německé uhelné energetiky, která zatím není vyjasněná, a to zejména v kontextu životnosti tamních uhelných elektráren a dolů.

Akvizice uhelných aktiv Vattenfallu tak s sebou podle našeho názoru prozatím přináší řadu nejistot a politických rizik a dokud nebudou vyjasněna, tak každé další kroky podniknuté ze strany ČEZu ohledně tendru na prodej aktiv Vattenfallu budou podle našeho názoru vnímány trhy negativně. Pokud bychom abstrahovali od politických rizik, pak se domníváme, že samotná nabízená uhelná aktiva by byla zajímavou investiční příležitostí, která by byla schopna prakticky ihned významně podpořit ziskovost ČEZu (podle našich prvních odhadů by tato aktiva mohla přinést do EBITDA alespoň 10 mld. Kč). Bez ujasnění budoucího „jízdního řádu“ nabízených uhelných elektráren a dolů bude však tendr zastřen nejistotou.

Diskutovala se rovněž otázka neplánovaných odstávek na jaderných elektrárnách. Management sdělil, že bude usilovat o to, aby odstavené bloky Dukovan 1 a 3 byly do konce letošního roku v provozu. U Dukovan 2 byla již dříve indikovaná odstávka do cca 6. ledna 2016. Dukovanům 1 končí letos licence na provoz, ČEZ žádá o prodloužení licence na dalších 10 let. Management dnes nevyjádřil pochybnosti, že by licenci od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost neobdržel. Výraznější komplikace s udělením licence neočekáváme a s provozem Dukovanského prvního bloku v našem modelu pro příští rok počítáme. Vidíme tak jako velmi nepravděpodobné, že by Dukovany 1 v příštím roce nevyráběly kvůli eventuálním průtahům s udělením licence.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.