Pátek 18. června. Svátek má Milan.

ČEZ dostane zpět část darovací daně z emisních povolenek (komentář)

27.10.2015 | 13:07 0 Komentářů

České úřady, konkrétně Odvolací finanční ředitelství rozhodlo, že společnosti ČEZ bude navrácena část darovací daně z emisních povolenek ve výši 3,8 mld. Kč. O pravděpodobnosti vrácení daně z emisních povolenek se mluvilo již letos v únoru, resp. červenci, kdy Soudní dvůr EU, resp. tuzemský Nejvyšší správní soud rozhodly o tom, že tato daň (na které ČEZ v letech 2011 a 2012 celkem zaplatil 5,3 mld. Kč) je v rozporu s právem EU. Poté však byla celá záležitost ještě postoupena tuzemským úřadům, věc nebyla definitivně dořešena a nebylo tak zcela zřejmé v jakém rozsahu a kdy bude daň navrácena.

I přesto, že nakonec nebude ČEZu vráceno celých 5,3 mld. Kč, tak dnešní zprávu vnímáme pozitivně. Podle našich odhadů by výše zmíněných 3,8 mld. Kč mělo více než kompenzovat letošní problémy s neplánovanými odstávkami na jaderných blocích. Očekáváme, že ČEZ by tento mimořádný hotovostní příjem mohl zahrnout do svého letošního očištěného čistého zisku, který slouží jako základna pro výplatu dividendy. Po problémech s neplánovanými odstávkami jsme redukovali náš odhad letošního očištěného čistého zisku na úrovně kolem 25,7 mld. Kč. Pokud ČEZ do něho zahrne výše zmíněných 3,8 mld. Kč, pak by mohl stoupnout k cca 29,5 mld. Kč.

Podle našeho názoru je tak velmi pravděpodobné, že ČEZ i v příštím roce udrží stabilní dividendu, tedy na úrovni 40 Kč, což v kontextu stále nepříznivých podmínek na velkoobchodním trhu s elektřinou hodnotíme pozitivně.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.